Cezayir’de dalak dolması

“Cezayir’de Ermeni yemekleri haftası varmış, bir akşam gidelim” dedi Deniz ve denk geldi, ilk günden gittik. Cezayir’in yeşil duvarlı lame deri iskemleli fine-dining (tercümesi: beyaz örtülü) kısmına ilk defa oturmuş oldum böylece.

Menüyü biraz değiştirip kısaltmışlar ama “1” böreği gibi favoriler duruyor. Bugün gördüğüm bir yazıdan hemen tahmin ettim ki Dilara Hanım geri dönmüş. Değişiklik ondandır. Ermeni yemekleri fiks menüsünden istedik dördümüz de. Topik/topaz delisi Deniz “ev topiğinden sonra yediğim en iyi topik” dedi. Tahinli mercimeği Selçukla Giray mercimek çorbasının susuz haline benzediği için pek bir sevdiler. Jülyen pancar turşusu ile süsledikleri sirkeli ıspanağı da Deniz’le ben sevdim. Midye dolmasının ve yaprak sarmasının bizim bildiğimizden nasıl farklı olduğunu garsona sormaya yeltendik ki yan masadaki adam atladı ve çok daha fazla soğanlı olduğunu söyledi. Yanında Tekirdağ içtiğimiz mezeleri beğendik. Ana yemek olarak dalak dolması veya papaz yahni arasından seçim yapmak gerekiyordu. Bir tek ben papaz yahni yani şarapta (?) pişmiş ciğer istedim. Dalağı ise iç pilavla doldurup, tekerlek tekerlek kesip kızartmışlar. Yanında pirinç de içeren ılık bir de sosu vardı. Ana yemekler çok heyecanlandırmadı. Anuş aburda yani ermeni usulü aşurede bol gülsuyu olması ve buğday, kayısı, nar ve fındık gibi az ve öz malzemeden ibaret olması hoşuma gitti. Ama hızla geldi, bayağı tatlıydı ve çayla kahveyle kendimize gelmeye çalıştık ardından.

Misafir aşçıların adları Nadia Abrahamyan ve Vartui Mısırlıyan. Pazartesi Cezayir boşça ve bence süper. Fiks menü 40 lira.

One Reply to “Cezayir’de dalak dolması”

  1. Sera dedi ki “Anuş abur Ermenicede tatlı çorba demek! Sadece buğday, kayısı ve üzümle yapılıyor. Nar, fındık, tarçın, ceviz meviz ne koyuyorsan sonradan üstüne konuyor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.