Yesek Nedir?

Yesek, İstanbul’da ev dışında para verip yemek yediğimiz yerlerle ilgili bir blog. Birçok yerin adını duyuyoruz, okuyoruz, yerini biliyoruz ama sonuçta yemeği güzel midir, verdiğimiz paraya değer mi kimse söylemiyor. Bu blog’un amacı, bunu söylemek.

Dışarıda bir yerde yiyoruz, o sefer nasıldı onu anlatıyoruz. Birkaç kere, farklı insanlarla, farklı saatlerde gittikten sonra orası hakkında artık bir fikrimiz oluşuyor. Başkaları da fikirlerini söylüyor. Böylece bir gurmenin bir kere yiyip gazeteye yazdığı fit to print fikirlerle, dergilerdeki haber kılıklı reklamlarla kısıtlı kalmıyoruz. Sürekli şıkşıkıdım yerlerde yemek yemeyen biz faniler de iyi yemek peşindeyiz. Verdiğimiz paranın karşılığını almak istiyoruz. Kral çıplaksa, çıplak olduğunu söylemekten çekinmiyoruz. Yesek’te bunun ortamını yaratmaya çalışıyoruz.

Yesek Ağustos 2005’ten beri yayınlanıyor. Şu gün (5 Nisan 2007) itibariyle 368 yazı yazmışız.

16 Replies to “Yesek Nedir?”

 1. merhaba
  böyle bir sitenin varoluşuna çok sevindim.TEŞEKKÜRLER
  Umarım içime dert olan şey burası aracılığıyla yerine ulaşırda onlarda duyar
  van kahvaltı salonunda (bakırköy,yenikapı,saraçhane)bir çok kez kahvaltı yaptım çok beğenerek yedim.iş dolayısıyle beylikdüzü civarına taşındım burdada e5 üzerindeki van kahvaltı salonunun görünce çok sevindim birgün annemi alıp kahvaltıya gitttik açık büfe kişibaşı 15 tl (şaşırdım diğerlerinden farklıydı zaten bağımsızmışta )yedik birde tadını bilmemden sebeb iki kişilik kavurmalı yumurta istedim ondada istediğim tadı bulamadım farklıydı normalde tavada servis vardı bu tabakta ve çok fazlaydı ben tahmin edemiyeceğiniz üzere 45 tl fiyatla ordan çıktım.yumurta için 15 tl fark alındı orda bizden başka müşteri olmamasından sebeb anlamalıydım ama onlar adına çok üzüldüm .şikayetimide söyledim ama anlamadılar gidenlere tavsiyem açık büfeyle yetinin ve asla yumurta istemeyin bir kişilik daha fiyat ödeyerek çıkarsınız

 2. merhaba.. hümeyra hanımın bahsettiği yerden fiyat aldım bende bugün. dediğiniz gbi 111 çeşit kahvaltı diyorlar ama klasik peynir zeytin vs. dışında her istediğinize ekstra ücreti alıyorlar. hemde fix menü 15ytl, ekstra istenen şeyler de bir 10-15 ytl arası… ne anlamı kaldı o zaman.. taksimdekini tavsiye ederim kesinlikle bin basar (sunuş olarak da)

 3. çok güzel bir site yapmışsınız,deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.:)

 4. merhabalar benim merak ettiği bi konu var kusura bakmazsanız sizlere bir sorum olacak bu 111 çeşit kahvaltının açılımı nedir neler var bu kahvaltıda cevaplarsanız minnettar kalırım şimdiden teşekkürler :)

 5. BEN ŞUNU ANLIYAMADIM ŞİMDİ BU SİTEDEKİLER GURMEMİ NE. BU KADAR İYİ GURMELERSE NEDEN TANINMIYORLAR.KENDİ DAMAK TADLARIYLA BENİMKİNİN UYUŞUCAĞINI NASIL DÜŞÜNÜYORLAR VE NE KADAR DÜRÜSTLER BENİM ÇOK BEĞENDİĞİM BİR ÇOK MEKAN İÇİN VE BEĞENDİĞİM BİR SÜRÜ TAT İÇİN ELEŞTİRİDE BULUNMUŞLAR.VE DİKKAT ÇEKİCİ NOKTA HESAPLARIN YÜKSEK GELDİĞİ HER YER İÇİN BİR KARALAMA VAR ENTERESAN.

 6. gene bir kotu elestiri yemis lokanta sahibi yorumu, hem yasi geckin (kotu bisi degil, internet ortamlari yazisma kurallarini ogrenme zahmetine bile girmemesinden cikardim), hem de kendince sarkastik,…

 7. sevgili Eren ve Batı çıkarabildikleriniz bu kadarsa çok fazla bir şey yazmanında anlamı kalmıyor sizlere ,yaş geçkin olabilir ama sizlerin veya sadece senin burda tii ye aldığın şey çok alakasız ve keşke bir mekan sahibi olabilseydim ama sizin gibi kendini gurme zannedip bir yerlerde bir şey yazma hakkını kendinde bulan gençlere hayıflanıyorum.bir yeri eleştirmeden önce bir çok yemeğini tatmak gerektiğini düşünüyorum tabiiki kendi fikrim katılmak veya beni onaylamak zorunda asla değilsiniz.ama işiniz lezzet uzmanlığıymış gibi davranıp daha sonrada kendi sitenizde latife yapmaya kalkarsanız pek bir inandırıcılığınız kalmıyor.bakın siz benim yaptığım yoruma nasıl eleştiriler yollamışsınız, bu yaşta insan şaşıyor tabiiki.iyi çalışmalar ve iyi karalamalar dileği ile.tuğrul şavkay’ı rahmetle anıyorum.

 8. Buradaki insanların gurme olma gibi bir iddaası yok.Son derece doğal olarak beğendiklerini , beğenmediklerini yazıyorlar.Buradaki insanları finanse eden bir güçde yok.Ne de gittikleri mekanda ”oo Ahmet abi hoşgeldin” diyerek normal müşterilerin asla karşılaşamayacağı bir özen hizmet ve bedava yemeklerlede karşılaşmıyorlar.Ayrıca para karşılığı mekan tanıtımı yazan, çakma gurmelerdende değiller.Türkiye’de bir iki istisna dışında bu işlerin nasıl gittiğini bilmiyoruz gibi objektif olmak adına subjektifliğin uçlarında gezen yorumlarla amator ve zevk aldığı şekilde yazan insanları eleştirmek adına eleştirin.Basında kendilerini tanıtarak sözüm ona gurmelik yapan, menfaat karşılığı tanıtım yapan kişileride okumaya devam edin.Herkes hakettiğini yer.Afiyet olsun.

 9. Gerçi Burak gayet güzel yazmış ama neden Uğur beyin yazdıklarında neden terslik gördüğümü açıklamak isterim:

  – “Bu kadar iyi gurmelerse neden tanınmıyorlar”: Bu sitenin bütün esprisi tanınmıyor olmamız. Tüm yazarların ilk ismiyle geçiyor. Ben bir restorana giren herhangi bir Eren, Burak herhangi bir Burak olabilir. Azıcık kafası çalışan bir restoran işletmecisi/şefi tanınmış bir gurmeye kötü servis yapmaya, yemeğin kötü kısmını vermeye cesaret etmez. Biz anonim kalarak herhangi bir müşteri nasıl bir deneyim yaşadığını görüyoruz.

  – “Kendi damak tadlarıyla benimkiyle uyuşacağını nasıl düşünüyorlar.. Benim beğendiğim birçok mekan için… eleştiride bulunmuşlar”: Böyle birşey düşünmüyoruz. Zaten yazarlarınki de birbiriyle her zaman uyuşmuyor. Yukarıda da demişim ki “Dışarıda bir yerde yiyoruz, o sefer nasıldı onu anlatıyoruz. Birkaç kere, farklı insanlarla, farklı saatlerde gittikten sonra orası hakkında artık bir fikrimiz oluşuyor. Başkaları da fikirlerini söylüyor.” Kimse son sözü söylemiyor.

  – “Hesapların yüksek geldiği her yer için bir karalama var”: Bence doğru değil, pahalı ama değer bulduğumuz birçok yer var. Bu biraz acele bir tespitmiş gibi geldi bana. Yine yukarıda dediğim gibi “Verdiğimiz paranın karşılığını almak istiyoruz.”

  İkinci yorumuzda bahsettiğiniz “yazma hakkı” kavramını da sorgulamak isterim. İnternette herkesin herşeyi yazma hakkı var. Eğer mantalite olarak uyuşamayacaksak, bence nedeni burada yatıyor. İnternet, geleneksel medyanın, ancak otorite sahibi “gurme”nin yazabildiği ve saygı gördüğü dünyanın hakimiyetini kırdı. Yesek nihayetinde bu yeni mantaliteyi temsil ediyor. Batı’nın da internet ortamları yazışma kuralları üzerinden yaptığı tespit de sanırım bu.

 10. Eren bey, sadece şunu rica ediyorum bunu bir polimik haline falan getirmek te değil niyetim bunuda bilmenizi isterim.Eleştirilmiş mekanlar içersinde bir gezinin ben hiç şöyle bir ifadeyle karşılaşmadım:
  ilk gittiğimizde beğenmediğimiz x mekan, ikinci gidişimizdede bizi haklı çıkardı yemekler gerçekten hiç başarılı değildi veya tamtersi.
  O kadar çok yazı varki ilk ve son gidişimdi diye biten veya buna benzer.
  İşte anlıyamadığım siteniz ana kurallarını ve çalışma mantelitesini anlatmak amaçlı yazmış olduğunuz önsözle,yapılmış olan yorumlar birbiriyle çelişmekte.
  hayır böyle bir şey yok derseniz ben o zaman size bir çok örnek çıkartabilirim burada.yazarın illaki de siz olmuş olması gerekmiyor yani hedefteki kişi sizmişsiniz gibi bir ortamında yaratılmasını istemiyorum.Bana cevap yazma nezaketini gösterdiğiniz içinde teşekkür ederim.

 11. İşte ŞU cümleyi çok beğendim ve sonuna kadar destekliyorum. :)
  ” İnternet, geleneksel medyanın, ancak otorite sahibi “gurme”nin yazabildiği ve saygı gördüğü dünyanın hakimiyetini kırdı. Yesek nihayetinde bu yeni mantaliteyi temsil ediyor. Batı’nın da internet ortamları yazışma kuralları üzerinden yaptığı tespit de sanırım bu.”
  Çalışmalarınızı kutsuyor ve kutluyorum.

 12. valla benden de yesek okurları için bir mekan…
  ne gurmeyim ne yazar ama … kendimce iyi bir damak zevkim var ve sizlere de üç keredir gittiğim bir mekanı duyurmak istedim.
  baktım ki kimse keşfetmemiş henüz…
  chiyo cafe & restaurant
  Beşiktaş Balmumcu’da küçük şirin bir cafe- restaurant.
  Dünya mutfaklarından bir menü oluşturmuşlar ama öyle süper pahalı fiyatlar falan yok. gayet mütevazi fiyatlar…menüde wok’lar … İtalyan usulü makarnalar… farklı bir baharat karışımıyla Chiyo köfte’si… bir de zeytinyağlıları… ben enginarı tattım enfesti… üstüne de hot chocolatte cake’ten yedim….hmmm içinden çikolata şelalesi aktı yanında dondurma…anlatılmaz yaşanır cinsinden. en son öğle vakti gittim perşembe günü yanlızdım.öğlenleri günün menüsü veriliyormuş. oldukça ucuz. 10 tl’ye minestrone çorbası, mezgit balığı buğulama, zeytinyağlı tabağı (kereviz, enginar, yaprak sarma, pilaki) ve tatlı olarak chiyo cup inanılır gibi değil ama hepsi 10 tl afiyetle yedim…. genellikle menüde perşembeleri balık oluyormuş şansıma…
  valla benden söylemesi sizden tatması…akşamları da cafe olarak arkadaşlarla toplanıp gidilebilecek bir mekan. keşke çok yakınında çalışsam da hergün öğle yemeğine oraya gidebilsem.
  atv’nin hemen yanında…
  atv de elemana ihtiyaç var mı?…acaba

Leave a Reply

Your email address will not be published.