Yanyalı Fehmi Lokantası

Kadıköy’de Çiya lokantasının önünden her geçişimde vitrindekileri görüp içeri dalarım. Fakat et kokusu yüzünden burada afiyetle bir yemek yemek nasip olmadı. Et çok sevmeyen birinin orada ne işi var aslında.. Bir kaç arkadaşım Yanyalı’dan bahsettiler. Türk-Osmanlı lokantası olduğunu, zeytinyağlılarının da çok güzel olduğunu, et kokusundan rahatsız olmayacağımı, dışarıda çok güzel bahçesi olduğunu söylediler.

Cumartesi zaten sabah kahvaltı yapamamışım, vapura binmeden koştura koştura gittim Yanyalı’ya. Bahçesinde oturmak istedim ancak yağmur yağıyordu. Acıkmışım, hemen bir zeytinyağlı tabağı sipariş ettim; soya fasulye, börülce ve lahana sarma. İkram bir de sıcak pide geldi yanında, zeytinyağına bana bana indirdim mideye… Çok lezzetli olduğundan zannetmeyin, çok aç olduğumdan. Bana fazla tuzlu geldi. Zeytinyağlıları biraz şekerli severim, annelerin yaptığı gibi. Sonrasında mantarlı pilav istedim… Biraz hayal kırıklığı.. Daha doğrusu güveç içinde lapa gibiydi .

Ben tam bir pilav hastasıyım lakin bulamıyorum şöyle güzel bir perde pilavı, iç pilav… (Bilen varsa söylesin) Sonrasında ise hızımı alamayıp kazandibi yedim. Doğruyu söylemek gerekirse en çok kazandibinden memnun kaldım. Belki de en son Mado’da yaşadığım kazandibi rezaletindendir bilemiyorum, çok güzel geldi bana.

Fakat şoku hesapta yaşadım. 25 Lira geldi. Tamam çok yedim o ayrı ama esnaf lokantası sanıyordum ben burayı. Et yememişim. 25 biraz tuzlu değil mi?

Yanyalı hakkında şu an için iyi-kötü yorumu yapmam yanlış olur. Bir kere gitmişim, Osmanlı usulü yemeklerinden-etlerinden denememişim. Gerçi yan masadaki bayan tandırının çok sert olduğunu söyleyip geri yolladı. Şu an tam ikilem içerisindeyim. Diğer esnaflara göre azıcık tuzlu bir daha gidemem ya da aklım mercimek ve safranlı pilavda kaldı, denemem lazım..

9 Replies to “Yanyalı Fehmi Lokantası”

 1. Selamlar Tuba,

  Yanyali Fehmi benim de defalarca cok cekici gelen vitrinine dayanamayarak girdigim ama yemeklerinde fazla bir ozellik bulamadigim bir yer. Burayi seven bayagi bir insan var ama ben cok ozel bir lezzet bulamadim ve dedigin gibi fiyatlari bir esnaf lokantasi icin pahali. Perde pilavi icin NiyaziBey Iskender’i (Kadikoy ve Maltepe’de subeleri var) ve Fatih’te Kadinlar Pazarindaki yerleri tavsiye ederim. Pilav Siirt’e ait ve Kadinlar Pazarinda pekcok Siirt’li yer perde pilavi ve buryan yapiyor.

 2. Atilla teşekkürler tavsiyeler için. Niyazibey eskiden Selamiçeşme sahilde Saray’ın yerinde vardı ve orada denemiştim perde pilavını ve beğenmiştim çok. Ama sonra kapandı. Kadıköy’de olduğunu bilmiyordum sağol. Pilavın Siirt yöresinden geldiğini ve Fatih’te pek çok Siirt’li yer olduğunu da duymuştum. Hem perde pilavını denemek hem de başka yemekler denemek için (özellikle bir tatlısı sürekli aklımın ucunda) gideceğim buraya. Tekrar teşekkürler..

 3. Yanyalı Fehmi’ye ben de bir gün vitrine dayanamayıp girdim, domatesli pilavı ve mücveri şahaneydi ama en meşhur yemeklerinden olduğunu söyledikleri papaz yahnisinin ise sadece soğanları yiyebildim, etinin içi pespembeydi, dondurulmuş etten yapıldığı için öyle olurmuş, böyle ünlü ve büyük bir lokantanın yemeklerini taze et dururken dondurulmuş etten yapması beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Geçmiş zaman miktarı unuttum ama hesabı öderken çok fazla diye düşünmüştüm.
  Perde piavı için ben de Niyazibey’i öneririm, Altıyol’dan Kadıköy’e inerken Garanti Bankası’nın sokağında (vergi dairesine giden sokak).

 4. Yanyalı’nın fiyatlarının yüksekliği yorumuna katılıyorum. Ben de bu nedenle ayağımı kestim.

 5. Kadıköy’ün en “anne usulü pişirilen” zeytinyağlıları bizdedir:) Eğer bir gün önce haber verirseniz geleceğinizi, “Mantarlı Tavuklu Gelik Pilavı” nın en mükemmelini yersiniz.. Hani bilen varsa yazın demişsiniz ya.. O yüzden :)
  Aynı zamanda Yemek Sepeti’ndeyiz.. Sayfamızı ve çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz.

  Bekleriz..
  Rengahenk Moda
  Resam Şeref Akdik Sok. 3/A – Moda Migros’a yakın – Hakkı Koşar Spor Salonu’nun yan sokağı

  Tel: 336 66 87 – 349 00 79

 6. Arkadaşlar bende geçenlerde özbek pilavı yemeye gittim ama saat 9 da gittim kalmamıştı bende soğanlı yahni ve domatesli pilav yedim arkadaş da bezelyeli etli bi yemek yedi arkasından iki tane krem şokella yedik 2 et yemeği 2 pilav 2 de tatlıya 72 tl hesap ödedik bana çok pahalı geldi hesabını siz yapın

 7. Benim olumsuz bir tecrübem oldu Yanyalı ile üstelik Kadıköy’lü olup geçmişte defalarca gitmiş olmama rağmen! Buz gibi bir hava da sıcak çorbadan güzel ne olabilir ki? Yemek öncesi çorba ısmarladım ve dışardaki hava gibi “buz gibi” geldi! 1-2 kaşık aldım bıraktım. Sonra yemeğimi yedim ve çıkarken değerlendirme formunda bunu belirttim. Gelen cevap “kuru” bir kusura bakmayın oldu! Bir tas çorbaya 8 TL alıp, 2,5tl kuver kesen ve %10’da otomatik bahşiş eklenen, 91 yıllık bir işletme böyle mi olmalı?

Leave a Reply

Your email address will not be published.