Sur Ocakbaşı ama tatlısı

O muhteşem büryanını falan geçiniz, tatlıya geliniz bile diyebilirim: Sur Tatlısı.. . Gerçek adı künef bu tatlının. İçinde irmik var süt var biraz. Uzaktan görünüşü, peynir helvasına benziyor ama tadının alakası yok. Hazırlanması yirmi dakika falan alıyor. Büryan gelir gelmez siparişini vermiştim ben. Ilık ve arasına dondurmayla servis ediyorlar. Anlaşılan artık tatlı yemeye de Kadınlar Pazarına gideceğiz. Hem çayı da hiç fena değildi. 1 içli köfte, 1 porsiyon büryan, 1 sur tatlısı ve 1 cola 23 lira. Çaylar, ikram sanıyorum.

surocakbasi.net

2 Replies to “Sur Ocakbaşı ama tatlısı”

  1. Maalesef Vedat Milor Sur a gittikten sonra artık ünlü olduk diye yemeklerinin eski tadıyla alakasının kalmamış olduğu bir yer. Yemekleri yanlış yaptıkları için değil…Müşterileri arttığı ve herşeyin geciktiği, soğuduğu , özensizleştiği, zannedersem pişirdikleri kuzuları( normalde oğlak olmalı) büyüdüğü seri üretim lezzetsiz kuzular olduğu için..Halbuki sahibi bilmiyor ki o gelen şık insanlar Vedat Milor gittiği için biz de deneyelim bakalım diye gidiyorlar. Yoksa şu andaki tatlarına( eski halini bildiğim için söylüyorum) hasta falan olmazlar. Bir kere gelip yerler, bir de İstanbul dışından gelipte bizi Sur a götür diyenlerle giderler o kadar..Amaaaa benim gibi sık giden altın yumurtlayan tavukları kaybederler. Yeşil salata vasat bile değil, büryan soğuk, pide sert , getirdikleri tatlı soğuk ( dışı soğuk olmamalı, belli ki bekletilip gelmiş) , bumbar harika dolma harika, ayran güzel,kavurma harika. Ama bumbar , dolma, ayran ve kavurma için de gitmem doğrusu. Ben oraya büryan ve tatlı için giderdim… illa Surdan yiyeceğim diye tutucu olmayın, diğer yerlere de gidin , dolaşın, büryanlarına bakın, girin ve yiyin en fazla beğenmezsiniz.. Ölmezsiniz yani..Ama emin olun güzel lezzetler yakalarsınız……

  2. Baba tarafından Siirt’li olmama rağmen gitmek yerinde tatmak nasip olmadı. Bu yüzden aslında ne kadar daha güzeldir Büryan bilemiyorum. Benim zirvem Kadınlar Pazarı bu konuda . Ama medem diyorsunuz Kadınlar Pazarının zirvesi Sur Ocakbaşı değil. O halde denemeye devam.

Leave a Reply

Your email address will not be published.