Ali Usta’da karadutlu ve karamelli

Geçenlerde bakkaldan dondurma almıştım. Algida’dan kaymaklı. Üstüne creme de cassis (yine aksan eksik) döküp televizyon karşısında yedik. Bir top da bir kasede kalmış. Sabah bir kalktım ki o bir top dondurma aynen olduğu gibi duruyor. Gıda mühendisliği harikası olduğundan altından suyu akmış, şekli bozulmamış. Kıvamı da süngerle dandik krem şanti arası. Zaten bütün yaz üç kere dondurma yiyorum, bari sadece hakiki dondurma yiyeyim bundan sonra dedim kendi kendime. Kebapçıdan çıkınca Moda’yı akledivermekte zorlanmadım dolayısıyla. Ali Usta’nın dondurmacısı insan kaynıyordu. İki dondurma dolabı/buzdolabı/vitrininin arkasında da on kişi çalışıyordu. Şimdi “aman da insanımız demek yapaylığa hala (şapka eksik) direniyor, aman da ağızlarını tadını kaybetmiyorlar” diye romantik sosyolojik tespit yapmaya çalışmanın manası yok. Daha doğru tespit yaz akşamlarında Moda’da piyasa yapma ritüelinin devam ettiği, Ali Usta giderse sadece evrileceğidir. Ya da hakiki dondurmacılar yok olursa Ali Usta’nın son kalelerden biri olabileceğidir. Ahududulusu az ahududulu, karadutlusu iyi, karamellisi harikaydı. Topu 2 lira.

3 Replies to “Ali Usta’da karadutlu ve karamelli”

  1. Ben de Bolulu Hasan Usta bayisiyim bizim dondumalarımız da hakiki dondurmadır süt şeker ve doğal ashlep ile yapılır hiçbir katkı maddesi içermez… meyveli dondurmalarda da kesinlikle aroma kullanılmaz gerçek meyve kullanılır. Zaten kaşığı ağzınıza götürürken süt kokusunu hissedersiniz… İsterseniz deneyin pişman olmayacaksınız…

  2. cok övmüslerdi gittim bu ali usta denen yere. hayatımda boyle rezil dondurma ve servis görmedim. sırf 5 kurusluk fazla satayim diye müsteri memnuniyetini hice sayiyorlar.adami dovecekmis gibi davraniyorlar.

  3. Bir de gerçek meyveden dondurma isterim derseniz , Acıbadem Caddesi’nde Efendiler Dondurmacısı var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.