Dokuz Ece Aksoy’da karışık ot salatası

dsc04176.JPG

Uzun zamandır önünden geçerken içeriye bakıp, kesin bir fırsat yaratıp burada yemek yemeliyim dediğim bir yerdi 9 Ece Aksoy. Melik’le yemek için sözleşince ve o yer seçimini bana bırakınca, ben de “gün bu gündür” dedim ve sabahtan rezervasyon yaptırdım.

Ufak bir alanda özenli bir dekorasyonla, sıcak, samimi ve de şık bir ortam oluşturulmuş burada. Taş duvarlar, ışıklandırma ve de dükkanın ön cephesini boydan boya kaplayan cam özellikle çok hoşuma gitti.

Bize hemen camın önündeki, karşılıklı değil yanyana oturup arada güzel güzel dışarısını izlememizi sağlayan, yüksek bar tezgahı tarzı bir masa verildi. Oturduk ve karışık ot salatası, leziz tabak (patates kızartması, sarmısaklı minik köfteler ve tavuk parçaları), domatesli tencerede kuzu (bu, günün yemeğiydi), bir kadeh beyaz şarap ve de bir bira siparişi verdik.

Önden ot salatası ve içkiler geldi. Salatadaki malzemeler inanılmaz taze ve de lezzetliydi. Ben ot salatası siparişi verdiğimde burun kıvıran etobur Melik gecenin sonunda ” özellikle ot salatası çok güzeldi” dedi. Bu demek oluyor ki, bu tabak gerçekten şahaneydi. Tabii, salatada kulllanılan ve bizim ekmek banıp banıp yediğimiz zeytinyağının hakkını da yememek lazım. Yalnız sirkesi, sirkeden çok hoşlanmayan bünyelere fazla gelebilir. Ben bir ekşisever olarak, bayıla bayıla yedim.

dsc04166.JPG

Arkadan, leziz tabak denilen bir nevi sıcak atıştırmalık tabağı
dsc04171.JPG

ve de domatesli tencerede kuzu geldi

dsc04170.JPG

Leziz tabaktaki sarmısaklı minik köfteler güzeldi. Sarmısaklı olan ne kötü olabilir ki? Yuvarlak yuvarlak kesilip kızartılmış patatesler biraz daha kalıncana olsalardı neredeyse anne patatesiydi. Tavuk tavuktu işte, bana göre hiçbir esprisi yoktu. Domatesli kuzu yumuşacıktı, lezzeti yerindeydi. Şaşırtmadı ama mutlu etti.

Benim şarap, kadeh isteyince tek seçenek olan Buzbağ’dı. Fena değildi, soğutulmuştu, ben sofra şarabı olarak kabul ettim ve sevdim. Melik’in birası da Gusta’ydı, çok severek serin serin içti.

Zaman ilerleyince, bütün masalar doldu. Ortam kalabalıklaştı. Mor bandanasını takmış Ece Aksoy’u gördüm, arkada kendine ayırdığı masada rakısını içerken ve de ara ara gelenleri ağırlarken. Heyecanlandım. Bana oluyor böyle zaten. Beğendiğim veya bir şekilde takip ettiğim bir aşçıyı göreyim hemen bir heyecan basıyor bana. O gece, bu duygu iki kere geldi bana. Ece Hanım’a alıştım derken, Defne Koryürek birden lokantaya gelince ben tekrardan heyecanlandım. Melik, “hadi git tanışsana madem” dedi. Ben “ne diyeceğim şimdi ki?” dedim, kaçtım. Hesabı istedik, salata 10, kuzu 12, leziz tabak 22, şarap ve bira 9’ar ytl geldi.

Mutlu bir akşamdı, kendi adıma. Yakın zamanda tekrar gitmeli ve menüden aklımda kalan diğer yemeklerin tadına bakmalıyım.

3 Replies to “Dokuz Ece Aksoy’da karışık ot salatası”

  1. Pingback: | Küçük Gurme
  2. Bu yaziyi gorup gitmek isteyebilecekler icin yazmak istedim- zira benim bu mekanla ilgili izlenimlerim son derece olumsuz… Genel olarak yemekler kotu degil ama fiyatini hakkedecek duzeyde hic degil. Burada bahsedilmemis ama gelen hesaba baktigimizda sadece ekmek ve su icin 40 TL kuver ucreti aldiklarini gorduk- hesabin dortte biri kuver ucretiydi.. Hic bir yerde belirtilmeyen bu kuver ucretini hesaba ne kadar gelirse odemek zorundasiniz- dikkat edin belki siz gittiginizde 80 TL olur!

Leave a Reply

Your email address will not be published.