Pizza Daisy’de pizza

Hani Truva’yı dönemlerine göre farklı katmanlara ayırmışlar ya, üstüste inşa edilmiş, birbirlerine geçen, şimdi geriye dönüp bakınca karmaşık görünen katmanlara. Ben de hep yaşayan şehirler için o tür bir arkeoloji, en azından o tür arkeolojik haritalar hayal ederim. Bir mahalle 3 yıl önce nasıldı? 5 yıl önce? 20 yıl önce? 120 yıl önce? Görsel olarak katman katman ayırabildiğimiz bir uygulama, bişi olsa. Mesela Nişantaşı’nda, şimdiki Balenciaga-Cities-Cartier-Tabure-Zazie katmanını kaldırıyorsun, bir altından iki yıl önceki Louis Vuitton-Boss-Beymen Brasserie katmanı çıkıyor. Birkaç yıl daha geriye gidiyorsun, buz-Mezzaluna-Mango çıkıyor. Daha geriye gidince Şişli Terakki-Yufka-Bella Cafe çıkıyor. Yeterince geri gidince avlanılacak hayvanlar ve sultanın attığı oklar çıkıyor!

İşte üç vakte Balenciaga’nın ve Louis Vuitton’un dükkan açacağı bir sokakta Pizza Daisy’de yiyince bir iki katmanın içiçe geçtiği bir yerdeymişim gibi hissettim. Şişli Terakki-Yufka-Bella Cafe katmanından kalma bence. O zamanın gençlerinin takıldığı, kendilerini çok ciddiye aldıkları mekanlardan biri olduğunu görmek zor değil. Olayı nedir çok merak ediyordum. Birkaç olayı varmış: 1) Güzel domates çorbası. 2) Sahibi olduğunu tahmin ettiğim yaşlıca çiftin samimiyeti. 3) Chicago style! Hiçbirini açıklamaya gerek yok sanırım. Birkaç katman daha var olmalarını sağlayacak olan ikincisidir kanımca.

One Reply to “Pizza Daisy’de pizza”

  1. cuma günü bu yazıyı okumuştum ki cumartesi kerem “daisy pizza’da yiyelim mi?” dedi. benim canım inceden çiçek ızgara çekmekteydi aslında ama pizza da kabulümdü. gittik, cam kenarında yer bulduk. zaten mekan nerdeyse boştu. hemen siparişlerimizi aldılar, ama epey bekledik. sonra anlaşıldı ki muftakta bir yanlışlık olmuş, bizim pizzaları yeniden yaptırmışlar. tabi iş uzamış. samimiyetle özür dilediler. küçük boy istemiştik, önce doyar mıyız diye terredüt ettik ama son dilimdeyken -tuhaf şekilde- tıkanmak üzereydik. 2 küçük boy karışık pizza ve 2 kolaya 34 ytl ödedik. pizzaların malzeme ve lezzetinde majör bir sorun olmamakla birlikte, hamurları superfresh pizzalarınkinden az biraz halliceydi. çıkarken mekan sahibi adamla ayak üstü sohbet ettik. hakkaten hoşsohbet, sempatik insanlar. maksat muhabbet diyorsanız daisy bir alternatif olabilir, amaç pizza yemekse daha iyi seçenekler mevcut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.