Küçük takıntılar ve Van otlu peyniri

Bir pazar günü öğleden sonrası, yağmurlu bir havada, Taksim’de, bol bol gevezelik edip, bir şeyler yiyip, kalabalıktan kaçıp rahat edebileceğimiz aklıma gelen ilk mekandı Urban. Zeynep daha girer girmez sevdiğine dair işaretler verdiğine ve de güzel vakit geçirdiğimize göre kesinlikle doğru karardı.

urban4.JPG

urban5.JPGurban7.JPG

urban6.JPG

Galiba hava efkarlı diye öylesine içimizden geldi ve yemekten önce bir kadeh içki içtik. Ben martini, o cin tonik. “Martini “kokteyl” olan, değil mi?” diye sordum, “evet” dediler. Sonra garson gelip vermutun içine ne koymalarını istediğimi sordu. “Cin iyi olur” dedim. Azıcık cini vermutun içine damlatıp, 2-3 tane buz ve bir dilim limon koyup getirdiler. Şaka gibiydi ama halimden ve orada olmaktan o kadar memnundum ki takmadım. İçkiler bitince, Akdeniz salata, Akdeniz pizza ve Van otlu peynirli tost söyledik, bir de iki kola. Ben siparişi verirken, “tostta jambon olmasın; kola bardakta olmasın; kola için gelen ayrı bardakta buz olmasın, sadece limon olsun” dedim; Zeynep “benim kolam buzlu ama limonsuz olsun” dedi. Sonra da, ” genelde kadınlar sipariş verirken bu tür detayları söylerken, erkekler menüde ne yazıyorsa o şekilde sipariş veriyorlar, kola bardağının içinde ne olsun/olmasın gibi gereksiz detaylara takılmıyorlar ve geleni kabul ediyorlar” diye ekledi. Bilmiyorum, belki de…

urban3.JPG

urban2.JPG

urban1.JPG

Daha önce Ege ve Eren’in yazdığı gibi, yemekler düzgün, porsiyonlar doyurucu, fiyatlar makul. Pizza, Zeynep’in tanımlamasıyla, insan boyutlarında, yani bir kişinin zorlanmadan yiyip doyabileceği boyutlarda. Lezzeti yerinde, ince hamurlu ama hani taş fırında pişenler gibi değil. Salata kocaman ve özenli, yeşillikleri taze ama peyniri yunan fetası gibiydi (yani bana göre kuru ve tuzlu). Tost, bildiğimiz kaşarlı tostun içine azcık ot koymuşlar gibiydi. Bilemedim aslında. Van otlu peynirini sanki daha başka, biraz daha keskin bir tada sahip diye hatırlıyorum. Belki de ısıtınca böyle oluyor. Güvendiğim bir yerden alıp evde denemem lazım. Ama tost olarak fikir güzel, onu sevdim. Hele bir de tostun içine azcık kurutulmuş domates ve taze roka konursa, ekmek tost ekmeği değil de ince dilimlenmiş tok bir köy ekmeği olursa ve ekmeğin içine biraz hardal veya muhammara sürülürse, sanki sonuç şahane olurmuş gibi geliyor bana… ama işte denemek lazım.

İçkiler 10 ar, tost 5, pizza galiba 12, salata galiba 10, kolalarla birlikte toplam hesap 54 YTL.

Servis çok iyi, ortam güzel, pahalı değil, rahat… Urban benim için tekrar tekrar gidilesi bir yer.

2 Replies to “Küçük takıntılar ve Van otlu peyniri”

  1. bloğunuz güzel seviyorum ama fotoğraflar çok büyük. photoshoplanırsa internet için faydalı olacaktır

Leave a Reply

Your email address will not be published.