BURC’ta taze makarna

Geç kalmalar, yanlış anlaşmalar, Cuma akşamı ve köprü trafiğine yakalanma derken Hisarüstü’den Hisar’a inen yoldan giderek yedi buçuk yerine ancak sekizden sonra vardık BURC’a. Taksiden inip de Boğaziçi Üniversitesi’nin yemyeşil ortamına girince birdenbire şehirden ışınlanmış gibi olduk. Tenis kortlarının yanından yürürken teyzem Maureen Freely’nin The Life of the Party kitabından bahsetti ve kitabın anlattığı zamandan bu zamana pek birşey değişmediği hissine kapıldık.

BURC, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının derneği olan BÜMED’in restoranı. Kilyos’taki BURC Beach’le aynı mahrece sahip yani. Toplantı odaları, yemek salonları ve spor salonları olan dernek binasının önünde bir de güzel havuz var. Bahsettiğim yeşillik içinde tabii. Burada takılmak, bence Boğaziçi mezunu olmanın sağladığı ayrıcalıklardan biri olması gerekirken, her elini kolunu sallayan girebiliyor. Üstelik dernek üyelerine indirim olduğu halde ve on binlerce mezunu olduğu halde, mezunlar / öğretim üyeleri vs. için pek çekici bir yer değil anlaşılan çünkü pek dolu değil. Kışın bir iki geldiğimden de biliyorum bunu. BÜMED’in bu derdi, aslında bizler açısından pek sevindirici. Havuzbaşında sakin bir akşam yemeği (ve tabii ki düğün, dernek, toplantı) için harika bir yer.

Pardon, restoranın adı La Donna. İtalyan yemeği iddiasında yani. Menü o kadar uzun ki başta korkuttu bizi. Bu kadar malzemeyi bir avuç müşteri için mi bulunduruyorlar? Sezar salatasını da maruldan değil aysbergden yapıyorlarmış. Sonuçta yemekler çok özel değil ama hiç kötü de değil. Hatta ev yapımı olduğunu iddia ettikleri makarna hakikaten taze yapılmış, lezzetli. Somon ve kuru domateslisini de porcini mantarlısını da zevkle yedik.

Hava gittikçe karardı, serinledi, sağdan soldan havai fişekleri önce duymaya sonra başladık, sonra görmeye. Müşteriler yiyip kalktıkça havuz etrafındaki masaları kaldırmaya başladılar. Tek masa bizimki kalıncaya kadar!

Bu vesileyle Kuruçeşme’de Bizim Tepe’nin Robert Kolej mezunlarına ve Baltalimanı’nda İstanbul Üniversitesi’nin yerinin de mezunlara ve her tür çalışanına (?) özel değil, halka açık olduğunu, Bizim Tepe’nin havuzlu, sakin, kaçamak yer olması dolayısıyla, Baltalimanı’nın da kalabalıklığını bilemesem de boğaz kenarında nispeten ucuz nadir yerlerden biri olması dolayısıyla ilgi alanlarımıza girebileceğini hatırlatalım. Hatta Baltalimanı’nda Perşembe akşamları açık büfe 25 liraymış geçen sene, not edile, teftiş edile.

www.bumed.org.tr

(Haritaya bakarsanız uydu görüntüsünden komik şekilli havuzuna bakın).

free web stats


Leave a Reply

Your email address will not be published.