Aşkana’da yarım mantı

Cumartesi akşamı Selçuk beni işten kaçırdı ama kendisini düşünüyorsa namertti, beni Aşkana’ya götürdü. Haliyle hem mantı hem çiğ börek yedik. Ama ben pek efendi davranıp yarım porsiyon mantı ve salata yedim. İstanbul’da ev dışında yenebilecek en iyi mantı bence Aşkana’da. Bir de karşıda Çiftehavuzlar’da Çesta fena değil. Bunlardan gayrı güzel mantı yemedim. Mantı deyince Tatar usulu bol etli, fırınlanmamışını anlıyorum. Çoğu bit kadar kıyma koymasından kaybediyor. Kadıköy’de bir de Sayla Mantı varmış, onu da deneyeceğim bir ara. Bu arada, Aşkana’nın inatla büyümemesi, franchise‘laşmaması, bin yıldır büyüttüğü bakımlı saksılarıyla ev halini devam ettirmesi de mantısı kadar değerli benim için.
Mantı 8 lira, çiğ börek 6 lira.

4 Replies to “Aşkana’da yarım mantı”

  1. Kadıköyde ik i tane sayla mantı var. İki kardeş ortaklığı bitirip agabeyi Bahariyenin sonunda Moda da aynı isimle 10-12 yıl kadar önce başka bir yer açtı .Genç ve yenilikçilik ile sınırsız pizza olayını mantı ve çiğ börekte yapmış ilk mantıcıdır.10 ytl gb görünsede 10,90 yakınlarındaki otoparklada anlaşma yapıp gelen müşteririne ücretsiz park olanagı sunuyor. Diğer sayla ise Süreyyanın karşısında orasıda aynı tarz ve tatta yapmaktadır. biraz küçük oldugu için 25 kişi ancak sıgar ve mantı ve sigara kokusu birbirine karışır kış aylarında Modadaki 100kişilik biryer bahcesinde ördek ve domates biber yetiştiriyorlar.Hemen hemen her mantı tabelası gördüğüm yerde mantı ve çiğbörek yedim ama sayla lar kadar başarılısını görmedim Eskişehir Papaganın çiğböregine benzeyen tek yer kendileri kadar meşur olan diğer bir konuda Zeki Alasya ve Metin Akpınarın Hasip ile Nasip filmmi gibi kavgaları kesinlikle birbirleriyle alakları yoktur.(abi kardeş olmaktan]

  2. Sayla Mantı 1969 yılında Kadıköy Bahariye Caddesi Nailbey sokakta kurulmuştur.Kuruldugu günden bu zamana kadar kalite temizlik ve müşteri memnuniyeti başta olmak üzere önemli unsurları kaybetmeden bunca sene devam etmektedir.Sayla Mantı’nın şubesi yoktur.İsmimizi kaçak olarak yasal hiçbir haklılığı olmadan kullanan kişi ve kurumlarla avukatlar aracılığı ile işlemler devam etmektedir.

  3. Sayla mantı bahariyede dar bi mekan bunaltıcı garsonlar habire başında kalk diye bekliyo yukardaki şube daha güzel moda ferah ve rahat otoparkı var çoçuk parkı rahat bir mekan en azından güler yüzlü garsonlar var :) moda şubesine gitmenizi tavsiye ederim …
    Saygılarımla,

  4. Sayla Mantı’nın hep Moda şubesine gideriz. Bahsedilen Süreyya Opera/Sineması karşısındaki dar sokakta yer alan diğer Sayla’ya bir kere gitmeye yeltendik fark var mı diye, havasız ve dar ortamına dayanamadık ve çıktık. O günden beri de hiç denemedik bir daha ailecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.