İstanbul’daki En İyi Makarna: Fauna

Annemin sanat musikisi korosunun konseri olmasa Moda’ya gitmeye üşenirdik herhalde ama Sehanım geç kalacak diye erkenden bir buluşma saati ayarladım (tabii ki geç kaldı neyse ki trafik yokmuş) sonuçta yaklaşık 45 dakika vaktimiz oldu.

Öncelikle uyarı Fauna’yı saat 1930 olunca kapatıyorlar, erken veya öğlen gidiniz. Esnaf lokantası konseptinde oldukları için akşama zeytinyağlılardan da kalmamıştı ama ben makarnayı merak ettiğim için önemsemedim.

menu

Sabırsız bir kişi olduğumdan önden hemen bir salata rica ettim. Benimkisi hardal soslu ve kiraz domatesli yeşil salata idi. İçinde de beyaz peynir küpleri vardı. Salatayı çok iyi karıştırmışlardı, sos da enfesti. Zeytinyağı Ayvalık’tanmış.

salata

Ardından kendime fesleğen pestolu söylerken Sehanım’a da domates-fesleğen-zeytin-parmezan söylettirdim. Söylerken özellikle az pişmesini rica ettim, garson hanım kızımız zaten oyle pişirdiklerini söyledi. Peki müşteriler “kızım bu pişmemiş, bunu iyi pişirip tekrar getir” derlerse ne diyosunuz diye sorunca “Önce özellikle öyle yaptığımızı söylüyoruz, ısrar ederlerse yeniden pişiriyoruz” dedi. Bu gibi çalışmalar ve benden başka kimsenin okumadığı Barilla’nın paketlerinin üstündeki yazılarla belki 2 jenerasyon sonra makarna pişirmeyi öğrenebiliriz diye ümitliyim.

ben1sehanim

Benimki de Sehanım’ınki de tam istediğim gibi al dente pişmiş geldi.  “Aman allahım doymayayım da bir tane daha yiyeyim” diye dua ederek yedim. Sosu da mükemmeldi kendi yaptıkları fettucinesi de. Seha’nınkinin domatesleri benim salatadaki domatesler gibiydi, daha mevsim değil nerden alınmaydı acaba?  Duam kabul olmadı, doydum.

tatli

Üstüne tatlı yemesek olmazdı, kendime maylobi dedikleri beyaz çikolatalı koyu muhallebiden ısmarladım, Sehanım da fazla maceraperest olmadığından sufle söyledi. Doğru seçim benimkiydi, benim gibi tatlı meraklısıysanız sadece bu muhallebi için bile gitmeniz mümkün.

Arka planda kocaman hoparlörlerden caz çalıyor, ben pek meraklısı değilim ama yine de güzeldi.

Toplamda içtiğimiz espressolar dahil adam başı 25 lira ödedik galiba. Kendine italyan lokantası diyen yerlerde tek makarnaya bunu ödersiniz ve tadı da yanına yaklaşmaz. Tekrar gitmek istiyorum. Tekrar gitmek istiyorum. Tekrar gitmek istiyorum.

Not: Zannedersem kendi içkinizi getirmenize izin veriyorlar. Bu da başka bir artı.

14 Replies to “İstanbul’daki En İyi Makarna: Fauna”

 1. hep önünden geçer denemek isterim, hep de kapalı olur. emin’in verdiği bu gazla en kısa zamanda ve makul bir saatte makarnaların başındayım!

 2. ben de fauna’yı çok severim o kadar ki dışarıda bana makarna yedirten tek yerdir kendileri..yoksa al bi paket makarnayı al evde sosunu kendin daha bile iyi yaprsın derim ama fauna makarnayı dışarıdan almıyor kendileri yapıyorlar..bir de pahalı olmasalar o kadar..bu arada emin bey bu sitedeki tek yazısı olan ender yazarlardansınız..tebrikler:)

 3. Sayın Buk, yorumlarınız için teşekkürler. Ayrıcana tek yazım olur mu biri sürü yazım var. Yandan Emin’e tıkladıktan sonra aşağıya ininiz lütfen :)

 4. sanırım, kesin olmayan bir kaynaktan aldığım bilgiye göre yani , fauna’nın sahibi İbrahim Bey vefat etmiş.Bu yüzden kapanmış.

 5. Allah korusun, ölüm falan yok. Mal sahibi ile anlaşılamadığı için kapandı. Zaten yakın zamana kadar üzerindeki notta ‘ umarım bir gün başka bir mekanda ‘ yazıyordu.

 6. Merak etmeyin, henüz hayattayım! Hala yeni bir mekan bulamadım. Görüşmek üzere sağlıcakla kalın:)

 7. ben bi’ bilgi kirliliğine maruz kaldığım için ve bu bilgi kirliliğinin de devam etmesine de neden olduğum için özür diliyorum…
  ama öğrendiğimde çok üzülmüştüm şimdi çok sevindim..
  fauna’yı yeni ve eskisine göre de azıcık daha büyük ama kesinlikle yine tek şubesiyle görmek için dört gözle bekliyoruz…

 8. Bir heyecanlı haber de ben vereyim, Fauna tekrar açılıyor bu sefer beyoğlunda. Mekan bilgisi ise, çok yakında..

Leave a Reply

Your email address will not be published.