Despina’da patates kızartma

Despina

Öğrendim Despina’nın yerini. Biri bahsetmişti, sonra da Tuba adını duymuş, yerini bana sormuştu. Eşref saati bugünmüş. Kurtuluş son durakta Carrefour’un yanından girilen sokak üzerinde. Tabelası lacivertli sarılı Efes Pilsen logolu, Despina yazısı tam şu anda gözünüzün önüne gelen puntoda.

Hem giriş hem tüm avlu sarılı siyahlı eski usül karolardan. Rengi de deseni de yeni eskilerden farklı, orijinal. Girişin hemen solunda kocaman oda. Belli ki kışın orası iş yapıyor sadece. Holü geçince üçgen avluya çıkılıyor. Avlunun solunda fıskiye, sağında duvar, karşısında çardak altında masalar var. Çardak altı değil balkon demek daha doğru belki çünkü önü diğer binalar göre daha yüksek açıklık. Yağmur yağmasa avluda da masalar olacak belki.

Meyhane burası. Rakı, meze ve fasıl grubu. Büyük doğumgünü grubu da var, “dostuyla” gelmiş adam da var, kankalar da var, bizim gibi iş arkadaşları da var, bizim gibi olmayan iş arkadaşları da. Bizim gibi olmayanlar gömlekli olanlar. Bizim grup bana tek tek dövmelerini gösteriyor, fasıl grubundan hangi parçayı isteyeceğini bilmiyor. Alper iş arkadaşlarının fikirlerini sömürüp bir rapor yazmış, sonra aldığı parayla bunları bir yemeğe götüreyim demiş. Aa, bir de yaşlı bir çift vardı, dünya tatlısı. Yaş seksen küsur. Evde yemek pişirmeye üşenmişler belli ki. Efendi bir saatte kalktılar zaten.

Standart meze çeşitleri. Ezmesi fena değil. Kuzu ciğeri harika. Izgara köftesi, şişi, pirzolası var. Şişte şimdi kesinlikle anlatmayı beceremeyeceğim tad var. Tahminen marine ve ızgara ediş şeklinin bir kombinasyonu olan, hem çok standart hem de bana çok nostaljik gelen bir tad. Son darbe patates kızartması. Elde kesilmiş. Bazıları fazla kalın, içi pişmiş ama tatlı. İnce olanları çıtır. Çok yağ içmemiş. Vaktiyle Marmaris’te ev ararken, bir apartmandan gelen patlıcan kızartma kokusu o kadar etkilemiştim ki, merdivenlerine oturuverecektim. “Neyse ne, ben bundan sonra burada bu hayatı yaşamak istiyorum” diye geçirmiştim içimden. Patates kızartması da aynı hissi verdi. Ben kızarmış patateslerin böyle olduğu bir yerde, zamanda yaşamak istiyorum.

8 kişiye iki Yeni Rakı’yla 220 lira.

Leave a Reply

Your email address will not be published.