Yeni Adanalı: Mesut

Nispetiye Caddesi üzerindeki pembe (hiç delikanlı değil) “Mesut” tabelasını görünce her zamanki gibi birileri meşhur bir ismi almış kullanmış diye düşündüm.  Zira Adana’ki salaş kebapçı Mesut’un İstanbul’da hem de Etiler’de şube açacağı pek olası gelmedi.

Adana’daki asıl mekan salaş derken müsaade edin biraz açayım:

 • 5 sene öncesine kadar yerlerde talaş vardı.
 • Tuvaletlerinde el kurulamak için bir tarafı yağlı pembe kağıtlar (yoksa tabelanın ilham kaynağı bu mu?) hala kullanılıyor.
 • Oturunca masanıza önce bir saman kağıdı seriyorlar.
 • Arabanızı park ederken kolunda beyaz üzeri kırmızı birşey yazılı yaşlı bir amca “gel gel” diyor.
 • Seha Adana’ya ilk kez geldiğinde buraya gitmiştik de benimle gelen Adana yerlisi arkadaşlarım turist kızı o mahallelere soktuğum için bana kızmışlardı.

Tabii ki Etiler’deki şubede bunların hiçbirisi yok.  Sayısını bilemediğim biraderlerden birisi açmış, ustalar Adana’dan ithal edilmiş.  Servis güleryüzlü ve hem kebap hem de benim favorim olan kemikli piliç şiş oldukça otantik ve sağlıksız.  Bir Adanalı olarak tavsiye ederim.

Eksi olarak Adana’daki gibi turunç yerine limon getiriyorlar.  Orada yediğim tahinli mezeyi İstanbul’da nedense yapamadılar, ben de adını hatırlayamadığımdan adam gibi tarif edemedim.

Bol rakı ile adam başı 60 falan verdik ama gerçekten de hayvanca sipariş verdiğimizi belirtmem lazım.  Medeni insanlar gibi yeseydik adam başı 40’a çıkardık herhalde.

4 Replies to “Yeni Adanalı: Mesut”

 1. Şimdi sağlıksız konusunu biraz açmam gerekiyor zannedersem. Sağlıksız derken olması gerektiği gibi sağlıksız demek istedim, yoksa temiz olmadığı için değil.

  Sağlıklı olursa güzel Adana kebabı olmaz. Sağlıklı Adana kebabı isteyen Namlı’ya gitsin.

  Bu hafta bir daha gittim, hala turunç yok. Adana’dan turunç getirmek bu kadar zor mu?

 2. Merhaba. Blogunuzu sürekli okuyorum ve tavsiyelerinizden bayağı faydalanıyorum :) Oraya yakın oturuyorum, cevre esnafa sordum, dükkan sahibi ile anlasamadılar o yuzden baska yere taşınıyor dediler ama doğru mu ya da nereye taşınıyor bilmiyorum. Şu ana kadar oraya açılan hiçbir restoran uzun vadeli olmadı ilginç.

Leave a Reply

Your email address will not be published.