Parsifal’de Rum usulü közleme

Parsifal, Beyoğlu civarındaki en eski vejeteryan lokantalarından biri. İki adım ötesindeki bir başka etsiz mekan olan Zencefil ile yıllardır aynı sokakta.

Benim için, hafif, sağlıklı, lezzetli ve de ucuz yemek için iyi bir alternatif. Gerçi, yemekler konusunda çok yaratıcı değiller; ortam hafif salaş, hafif duman altı; dekorasyon biraz sıkıcı ve de rahatsız ama ben yine de seviyorum Parsifal’i. Kibirli bir hava yok bir kere, ve daha da önemlisi hep lezzetli yemek var.

kopyasi-dsc00570

O akşam, önce günlük mönüden sütlü patates çorbası içtik. Mis gibi, taze ve sıcacık ekmeklerle (özellikle dehşet mısır ekmeğiyle), kış soğuğunda üşümüş bünyeme ilaç gibi geldi.

Arkasından ben Rum usulü közleme istedim, Yasin cevizli makarna.

kopyasi-dsc00573

Benim yemeğim, bilindik gözüküyor aslında. Nihayetinde közlenmiş patlıcan ve domatesten oluşan basit bir yemek, ama işin aslı o değil işte. Patlıcanı közleyip, küp küp kesmişler sonra domatesle bir güzel kavurmuşlar, hatta biraz sarmısak-soğan katkısı da yapmışlar galiba, sonra da yanında pilavla sıcak sıcak servis etmişler. Sade, hafif, çok lezzetli bir yemek, ben beğendim, Yasin benden fazla beğendi.

Cevizli ve peynirli kepekli makarna, açıkcası patlıcanın yanında zayıf kaldı. Yine de iyidir diyebilirim. Gerçi, hellim yerine başka bir peynir kullansalarmış ve de makarna kepekli penne olmasaymış, daha da iyi olabilirmiş. Bu değişiklikler olunca ortaya çıkmasını hayal ettiğim yemek, cevizli ve keşli erişte değil kesinlikle, ama mesela üzeri cevizli ve içi peynir dolgulu mantı tarzı bir şeyler olabilir. Bu şekilde daha hoş olmaz mı? Siz ne dersiniz?

Toplam hesap, taze sıkma portakal suyu ve 1 kola dahil 30 TL civarı geldi.

3 Replies to “Parsifal’de Rum usulü közleme”

Leave a Reply

Your email address will not be published.