Kalorimetre’de zeytinyağlı tabağı

Fındıklı’da Kalorimetre adında bir yer açılınca önce şaşırmıştım çünkü bizde tutmaz öyle yerler derler. Kebaptı, hamur işiydi onlardan anlar insanlar, derler. Halbuki Kalorimetre’dekiler tam doğru nişi hedeflemişler: Daima diyette olan, öğle yemeğinde ızgara sebze ve tavuktan öyk gelmiş, bolkepçecilerin yağlı yemek yapmakta ısrar etmesinden sıkılan, kebapçıda, köftecide yiyecek birşey bulamayan çalışan genç kadınlar. Her pişirdiklerinde kaç kalori tutacağına dikkat ediyorlarmış; her öğlen 450 kalorilik menüleri var. Dolu valla. Bir önceki haline (Gourmet adı bir yer idi) göre içerisini pek değiştirmemişlermiş. Biz de başkaları gibi zeytinyağlı tabağı istedik. Çorba ve salata da aldık. Zeytinyağlı tabağının testi kerevizdir dedi Şule, o iyiyse becerebiliyorlar demektir. Becermişler. Ama kalamar dolmasının–ki iş muhitinde öğle yemeği veren bir yerde menüde olması takdire şayandır–kalamarı biraz kurumuştu. Serviste de önce zeytinyağlı sonra çorba gibi aksaklıkları takmamak gerek herhalde. Çünkü garsonların yarısı kafaca mekanı terk etmişti bile, bir ki masa kalınca açık pembe uzun kollu üniforma tişörtlerini çıkardılar ve işleri bitti diye gittiler. Zeytinyağlı 6.5, karışık salata 7 lira.

2 Replies to “Kalorimetre’de zeytinyağlı tabağı”

  1. Merhaba! Sağlıklı yemekler yapan bir yerde tam bir kolestrol bombası olan kalamarın bulunması biraz ilginç geldi bana.

    Korhan

  2. Merhaba, Sağlıklı birşeyler yemek isteyenler için kabataş – fındıklı da bir önerim olacak. Cafe Feride ye gittiniz mi bilmiyorum. Ben birkaç kez eski yerine gitmiştim. Şimdi fındıklıdan taksime giden yol üzerinde (ya da cihangirden fındıklıya inen yol diyelim) bir yer daha açmışlar. Orası hakkında da fikirlerinizi yazarsanız faydalı olur diye düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.