İstanbul Muhallebicisi’nde tavuk suyu

Biz çocukken annem bizi muhallebiciye götürmeye önem verirdi. İstanbul’a özgü olduğu ve yok oluverme tehdidi olduğu için bilelim istiyordu. Saray’ı saymazsak, benim gördüğüm kadarıyla sayıca ne azalıyor ne çoğalıyorlar. Orantı olarak azalıyorlar sadece. Dolayısıyla Osmanbey’de İstanbul Muhallebicisi diye bir yer açılmış olması çok heyecan verici aslında. “1955’ten beri” diye reklam ettiklerine göre başka bir yerden taşınmışlar galiba ama olsun. Çalışanlar efendi, yemeği düzgün, ortamda bir abartı yok. Tavuk suyu ve yoğurt 5,5 lira.

8 Replies to “İstanbul Muhallebicisi’nde tavuk suyu”

 1. Eğer aynı kişilerin devam niteliğinde açtıkları yer ise güseldir.
  İstanbul muhallebecisi Sirkeci’deydi.
  10 sene kadar önce kapandı.Hala hayatımda yediğim en lezzetli kazandibilerin mekanı İstanbul muhallebicisidir.Lise çağında o zamanki doğubank merakıyla ne zaman eminönü sirkeci civarlarına geçsem giderdim. ama Saat 3’ten sonra gidersek ”kazandibi kalmadı” cevabını alırdık.O kadar meşhurdu.
  Sonra sessiz sedasız kapandı.

 2. hem uygun, hem temiz, hem de leziz yemekleri olan bir mekan. osmanbeyde açılış yapmak gibi akıllıca bir seçim yapıp biz osmanbey sakinlerinin de eksikliğini giderdiler. bayıldım. özellikle iskenderinive krem şokolasını kesinlikle tavsiye ederim. ayrıca da korkmayın orda o kadar yemek yedim hala ishal olmadım, olacağımı da sanmam=)

 3. istanbul muhallaebicisi idaresinin dikkatine.

  11.05.2009 tarihinde saat.17.07 civarında arkadaşımla karşılaştım aparatif birşeyler yiyip görüşmek için içeri girdik.seçtiğimiz kenar bir masaya yöneldik.
  çantaları daha nereye koyup menüye dahi bakmadan.gorson (daha ayaktayız.)
  ne alırdınız diye tepemizde bitti.yeni işe başladı herhalde deyip müsade istedik.
  oturduk.2 karışık tost 1 ayran 1 çay istedik.malum içecekler anında geldi.tostları
  bekledik.çayı soğuk ayranı sıcak içmek zorunda kaldık.
  onlardanda vazgeçtim.içerisi boş bir iki kişi daha var.devamlı tepemizde dönüyor.tabak dolu bölüp bölüp yiyoruz.gidiyır.geliyor.hem tabak boş değil ağzımız dolu alabilirmiyim.diye sormadan tabaklara dalıyor.kaparken biz tutuyoruz.üç kere aynı hareketi yaptı.bizde bitmeden madem çok istiyorsun al
  dedik.(ya vardiyası bitiyordu.yada elemanınız özürlü.)
  hiç memnun kalmadık

 4. Son yıllarda içtiğim en iyi ve en lezzetli tavuk suyu çorbayı burada içtim.Tek eksiği çornanın içindeki tavuk miktarıydı. Tavuk ucuz bir malzeme olmasa anlayacağım ama değil. Osmanbey’e her yolum düştüğünde buraya uğrayacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published.