Otlukbeli’nde Sigara Böreksiz

Yazın bir kere gitmiştik Giray’la, o zaman farketmemiştim; bu sefer de aslında canım çekmediği için ve araba kullandığım için farketmezdim herhalde ama….

Balık yemeye Yenikapı Balık Hali’nin yanındaki balıkçılar çarşısının arkasındaki balıkçılara gittik Giray’la. Cumartesi akşamı fasılsız, gürültü patırtısız neresini bulabiliriz acaba derken Otlukbeli geldi aklımıza. Girdik oturduk, garson hemen imdadımıza yetişti, Giray’ın çobanını, benim kalamar tavamı hemen getirdi. Ben midye tava istedim, yokmuş. Sonra Giray sigara böreği istedi, o da yokmuş, sebebi de O olmadığından. O da kötülüklerin anası alkol efendi!

Biraz düşününce beğenmemizin sebeplerinden birinin aslında önünden geçerken kimsenin “hello, fish dinner please” veya “buyrun mezelerimiz balıklarımız, vs” diyen birinin olmaması ve tacize uğramamamız olduğunu farkettim. Meğersem alkolsüz bir burası, bir de balıkçıların arasındaki balık-ekmekçi varmış. O yüzden lokanta sahibi/işleteni sokak tacizcilerine müşteri getirdiler diye para vermiyormuş, ne de olsa rekabet yok diye. Alkolsüz balık istiyorsan mecburen düştün ocağıma modunda yani. Ne de olsa Ali ve Adem Babalar İstanbul’un öteki ucunda sayılır.

Balık seçenekleri tavada mezgit, hamsi, istavrit; ızgarada çipura, levrek olunca ilk ikisinden yedik, 45 lirayı ocaklarına bıraktık.

Leave a Reply

Your email address will not be published.