Kosinitza

kopyasi-dsc00414.JPG

Eren, Yesek‘e yazdığından beri, Kosinitza’ya gitmek istiyordum. Geçen hafta, sonunda bu isteğimi gerçekleştirebildim.

Ufacık tefecik, şirin ve samimi bir lokanta, burası. Sahibi bizim lisedenmiş (Galatasaray Lisesi), burayı emeklilik hobisi olarak açmış. Çok da iyi yapmış bana kalırsa.

Binbir çeşit deniz ürünlerinden oluşan hoş bir menüsü var. Menüye bakmaya başladığında, insan ne seçeceğini şaşırıyor. Mezeler, soğuk başlangıçlar, ara sıcaklar, makarnalar, salatalar, özel lezzetler, ana yemekler ve tatlılar var. Hepsi esprili ve de iştah açıcı.

Mezeler, lokantanın tam ortasında, yukarıda fotoğrafını gördüğünüz ahşap masada sergileniyor. Bizim gittiğimiz gün 8 çeşit meze vardı. Biz, favalı enginarı, közlenmiş biber ve patlıcan salatasını, -her ne kadar aklım kalmış olsa da- kurutulmuş domatesli hamsi salatasını ve levrek marineyi pas geçtik. Uskumru pilaki, asma yaprağına sarılmış sardalye ve karamelize soğanlı çipurada karar kıldık.

kopyasi-dsc00404.JPG

Hiç abartmıyorum, seçtiklerimizi düşününce şimdi bile ağzım sulanıyor. 3 çeşit de ayrı ayrı çok lezzetliydi. Hani illa ki ayırmam gerekirse, sardalye ve pilaki, çipuraya göre belki birazcık daha iyiydi diyebilirim. Ama sadece birazcık.

Ara sıcaklardan şişte midye ızgara istedik. 7 adet midyeli ufacık bir şiş yanında tarator sosla geldi. Özel bir olayı yoktu, oldukça sıradandı. Belki de ızgara midye böyle bir şeydir, bilemiyorum ama “keşke başka bir şey ısmarlasaydık” dedim içimden.

kopyasi-dsc00409.JPG

Ana yemeğe sıra gelince, karar vermekte çok zorlandık. O mu olsun bu mu olsun derken, en sonunda Messina usulü patlıcana sarılı balık ruloları ısmarladık.

kopyasi-dsc00411.JPG

Domatesli bir sos içerisinde, fırında pişirilmiş bu yemek, 3-4 farklı çeşit beyaz etli balıktan yapılıyormuş. Bize sanki farklı balık kullanılmış gibi gelmedi ama kimin umurundaydı ki? Yemek, sosu, balığı, patlıcanı, baharatlarıyla bütün olarak o kadar lezzetliydi ki, tabağı en son ekmekle bir güzel temizledikten sonra ancak garsona teslim edebildik.

Yemekle birlikte 4 kadeh yerli beyaz şarap, yemeğin arkasından 2 Türk kahvesi içtik. Toplam hesap 96 YTL geldi.

Tavsiye ederim, bir gün üşenmeyin atlayıp gidin Kuzguncuk’a ve Kosinitza’da bir güzel karnınızı doyurun. Mutlu olacaksınız.

4 Replies to “Kosinitza”

  1. Merhaba;

    Kosinitza çok hoş, eşimle bede ki yeri özel olan lezzetli bir lokantadır. ara sıcak olarak ahtapot ızgarasını tavsiye ederim. ege usülü yapılanlara benzemez. çok hoş bir lezzeti vardır.

    saygılar.

  2. Bizde pek yaygın olmayan şarap – balık birlikteliğinin en güzel örneklerinden. Kosinitza’da mezeler lezzetli, özellikle favalı enginar hem lezzetli hem yumuşacık. karamelize soğanlı çipura da çok güzel, pazı normal, ringa balığını sevmedim pek. Ara sıcaklardan ızgara ahtapot harika, mevsim salatası tazecik ve iyi karışmış. Ana yemek olarak levrek ızgara güzel ama altındaki Fideus inanılmaz. Katalan usulü Fırında Deniz Mahsulleri tam bir ziyafet. Ayrıca ana yemek porsiyonları son derece doyurucu. 3 kadeh beyaz şarapla beraber 163 lira. Pahalı gibi görünse de bu lezzetleri daha hesaplı yiyebileceğiniz başka biyer var mı bilmiyorum açıkçası. Ayrıca ufak tefek bi mekan, gürültü patırtı yok, alttan alttan çalan müzik de cabası.

    Belki yeri değil ama bu kadar ahtapottan bahsetmişken Alaçatı’daki Ahtapot’u anmadan geçmek istemedim. Bugüne kadar daha lezzetli bir ahtapot yemedim, müthiş. Sokak arasında ufak bi mekan ama gidin bulun mutlaka.

Leave a Reply

Your email address will not be published.