Kahraman Balıkçıdan “kahraman” kalkan…

Adettendir Anadolu’dan kim İstanbul’a gelirse, soluğu bir balıkçıda alırız. Geçtiğimiz haftalardan bir pazar günü de Ankara’dan halam geldi nidalarıyla Rumeli Kavağında büyük kuzenim Ali abimin arkadaşı olduğunu anladığım “doktor” Kahraman abimizin yerine kalkan yiyelim düşleriyle attık kendimizi. Kahraman abimizin doktorluğu tıpla hiç alakalı olmayıp, tamamen müdavimlerinin taktığı aşçılığına ve balık seçimine yapılan bir övgü. Efenim masaya kuzenim harici hanımlar hakim olduğu için, meze seçimleri de bize kaldı. Enfes bir kaşarlı karides, kalamar tava, haydari, karalahanadan yapılma sarma, balıklı paçanga, balık böreği vs. gibi muhtelif ara sıcaklardan sonra gelen bütün kalkan ızgara midelere ziyafet çekti ne diyeyim. Olağanüstü hani ancak Rize köylerinde yiyebileceğiniz (tamam abarttım biraz) mısır ekmeğini de yazmadan geçemeyeceğim. Yemekle alınan haddinden fazla alkollü içecek (1 büyük Tekirdağ, sayamadığım biralar), bende gelen tatlıya kös kös bakma durumu yarattı. Ancak diğerlerinin yüzünde güller açtığından, tatlıda da bir sorun olmadığı anlaşıldı. Yerinde, zamanında ve güleryüzlü servise çok teşekkür ettik tabii. Kahraman abi ve ekibi gelenlere müşteriden ziyade, konukları gibi davrandıkları için oldukça kalabalık ve ünlü müşteri portföyüne sahip gözükmekteler. Tahmin edeceğiniz gibi hesabı kuzen ödedi. (Gözetleme esnasında yakaladığım bahşiş dahil) 6 kişi 400-YTL (Torpilli hesap olabilir).

3 Replies to “Kahraman Balıkçıdan “kahraman” kalkan…”

  1. Kahraman Balıkçı’yı annemlerle denemiştik. Yemekleri çok lezzetli, doğruya doğru. Ama tam anlamıyla “kazık geçirmece” durumu hakim burada. Balıkçıda yemek yemek pahalıya çıkar bilirim ( gerçi tam olarak çözemiyorum 3 tarafı deniz olan bir ülkede ve deniz kıyısı bir şehirde neden bu kadar pahalı ? ) ama burası aşırı pahalı. Ünlü oldu ya kazık atacak mecburen. Olay bu galiba.
    Bir de Kahraman Bey tam bir halkla ilişkiler dahisi gibi geldi bana. Anam elleriyle açtı diyip getirdiği baklavadan da geçirmişti bize bir güzel. Bu da yeni moda galiba demiştim içimden, ev baklavasıydı olay bir ara şimdi de ana baklavası popüler oldu galiba. Bodrum’daki birkaç balıkçıdan daha duyunca, annem açtı baklavayı diyene inanmak gelmiyor içimden artık.

  2. pes bu kadar da palavra atılmazki..biz 5 kişi 750 verdik.herhalde bizim kalkanlar altın kaplamaydı.allahtan hesabı ben vermedim yoksa bütçe mafişti.

  3. arkadaşlar balıkçı kahraman türkiyede her zaman ilk 3 tedir aslında her zaman 1 inci dir ama tevazu yapalım, mısır ekmeği, kendi fırınlarında pişen ekmeği salatası yalnız domates salatası yemeğe bile gidilir mezeleri balık kokareçi ıskorpit şişi hangisini sayayım kalkana gelemedik daha böyle yerlerin çoğalması dileğimizdir

Leave a Reply

Your email address will not be published.