Eleos-Yeşilköy

Gerçekten mi? Eleos’tan daha önce hiç bahsetmedim mi? Çok ayıp bana! Kendine saklamayı seven bir insan da değilim üstelik. Herkese anlatırım neyi biliyorsam, hele ki sevdiğim bir şeyse, saatlerce hiç susmadan anlatabilirim. Eleos’u neden anlatmadım bilmiyorum. Geçen seneden beri bir garibim, belki ondan.

15 senedir Yeşilköy’de oturuyorum ve buradaki hemen hemen her balık lokantasına minimum 3 kez gitmişliğim vardır, -deneyim konuşuyor yani, iyi dinleyin- bunların içinde Eleos ilk seferden sonra gitmeyi özellikle benim istediğim tek lokanta. Babam mesela Fener Lokantası’nı, Yalı’yı, az da olsa kazıkçı Yüksel’i sever. Eski Ev’i, Ogün’ü, Balıkçılar’ı, İhtiyar Balıkçı’yı da sevenler var. Bunların içinde gerçekten kötüleri var, ama boşverin bugün iyi günümdeyim o yüzden artılara odaklanmaya çalışıyorum.

Bir kere, Eleos’un tipi farklı. Beyaz meyhane diyordu kendine galiba. Doğru, her tarafı bembeyaz bir meyhane. Bir de mavi, Ege mavisi. Patron mimar bildiğim kadarıyla, ondan galiba dekorasyona özenmiş. İyi de yapmış valla, öbür balıkçılarda benim bir içim darlanıyor. Bir de adam işiyle alakalı, lokantanın ortasında durup her daim herşey yolunda mı diye kontrol edip duruyor. Garsonlar açısından sinir bozucu tabii bu durum, devamlı tepelerinde iki göz. Ama ben müşteriyim, ben rahat ediyorum. Herşey tıkır tıkır işliyor.

Müşteri pek bir şımartılıyor burada. Mutlaka, müessese bir şeyler ikram ediyor. Hoş bir şey tabii. Bizim gittiğimiz son akşam, kabak kızartma ve peynirli közbiber göndermişlerdi. Hee, tabii bir ahtapot değil -aramızda da kimse assolist değil zaten, yalan mı?- ama yine de bir şey. Önem veriyor adamlar, bunu anladık. Sonra, bu önemi pek bir güzel faturalıyorlar gerçi ama o konuya sonra geleceğim. Şimdi yemekler.

Yemeklerde klasikler de var, benim gibi “yeni bir şey deneyelim!” diye ısrar edenleri tatmin eden çeşitler de. Bir de kendine has küçük imzaları var her yemekte, o da hoş mesela. Salatanın üstüne, küçük bir portakal şekerlemesi kondurmuşlar. Çok mu bir şey değişti? Yoo, ama adamlar düşünmüşler. O yüzden, kocaman alkış.

Soyalı uskumru iyiydi o akşam (iki porsiyon ısmarladık), bir de midyeli lahana dolması. Deniz börülcesinin nasıl olduğunu hatırlamıyorum, demek ki kaydetmemişim. Ahtapotu yazmışım ama, muhhteeeşeeemm olmamakla birlikte o da iyiydi. Bir de peynir ve kavuna önem vermişler, bir zahmet gidip iyisini seçmişler. Hayır, bunu yapamayanlar var, ondan söylüyorum.

Yasin bir duble rakı içti, ben de soğutulmuş bir kadeh beyaz şarap. Müesseseden yine bir tatlı ikramı geldi. Arkasından da tokat gibi bir hesap. İki kişi 145-150 arası bir hesap verdik. Ne balık yedik, ne karides ne kalamar, ne de çok bir şey içtik. N’oluyor ya? dedim. Burası da onlardan olmuş. Ne yediğinizin bir önemi yok, kelle başı hesap yapan balıkçılar klubüne hoş geldiniz. Böyle değildi burası, ne biliyim herhalde bu işin raconu bu…

Artılara odaklanacağım diye başlayıp, sonlarda kendimi bozdum ama n’apiyim onlar da bana aynısını yaptılar. Hoş mekan, iyi servis, ikramlar, arkasından bam! kapı gibi hesap.

Yine de Eleos iyidir son kertede. Zaten hangi balıkçıya gidersen git kişi başı 70-80 ödeyeceksin bu şehirde. Onu anladık.

5 Replies to “Eleos-Yeşilköy”

  1. Yeşilyurt Spor Kulübü bünyesinde yer alan Karya restoranı bu bölgede yaşayan herkese ısrarla öneririm. Otoparkı rahat, deniz manzarası gani, lezzetler ortalama üstü. Fiyatlar Yeşilköy balıkçılarının yanında şaka gibi! Biz eylülün son haftası iki kişi ortaya iri bir palamut, ikişer jumbo karides ızgara, yine ortaya birer porsiyon enginar fava, deniz börülcesi, kavun, barbunya pilaki, peynir, 35lik rakı ile toplam bahşiş dahil 90 TL hesap verdik!

  2. Aaa evet ya! Orası (Karya) hep aklımdaydı. Kaç zaman oldu Yasin’e gidelim demiştim. Sonra arada kaynadı gitti. Denemek lazım artık.

  3. bu eleosa 2 gidişim burda fiyatları kelle başı hesaplıyorlar ortalama fiyat belli 2 kişi 130-150 arası geliyor.yok o ikram bu ikram dewrken gereksiz bir ikram şenliği içinde 3 soğuk meze 2 sıcak meze 1 duble rakı ve kola 130 tl.başka bir zamanda 4 soğuk meze 3 sıcak meze 1 adet 20lik rakı 150 tl.demekkiyeşilköy geçirmasyon balıkçıların izinden gidiyor yinede ortam nezih arasıra gidilir

  4. Aman kot pantolon ile falan gideyim demeyin… Tipinize bakıp beğenmeyiip tüm yer rezerve diyebiliyorlar. Ne yaptık gittik sahilde en lüksünde yedik. Oradaki kirmizi pantolonlu beyaz gömlekli bir adamın seviyesizligi yüzünden bir daha Yesilkoy’dekine uğramam tavsiye etmem…

  5. biraz önce eleos isimli restorandan çıkageldim. Aslında o civarda gitmeyi sevdiğim yer ogün restoran olsa da orada yer bulamamız üzerine bir de buray deneyelim diyerek girdik. Servisle ilgili bir sıkıntı yoktu 20’lik rakı, salata, 3 de soğuk meze alarak kavunla tamamladık ancak bizimle ilgilenen garson sıcak meze almamız için yoğun bir ısrarda bulundu, bunun rahatsızlığıyla oturmaya devam ederken, hesabı istememiz ve sonrası bizim için çok daha bir şok yaşattı. bu saydıklarım için 110-TL hesap gelmesini (çok da olamasa) anlayabilirim, ancak nakit olarak ödediğim 120-TL para üstünün bana hiç sorulmadan kendi kendilerine bahşiş bırakılmasını anlayamadım. Bu tarz bir muameleyi vasat altı bir restoranda bile yaşamazken böyle bir restoranda bunu yaşamak beni hem kızdırdı hem de hayal kırıklığına uğrattı. Bu yüzden kimseye bu restoranı tavsiye edemicem…

Leave a Reply

Your email address will not be published.