Eftalya’da kılıç şiş

Eftalya’yı merak ediyordum. Hani sanki Boğaz’daki diğer balıkçılardan büyük farkı varmış gibi. Yok. Aksine, tam dört başı mamur bir Boğaz’da balık deneyimi için iyi bir yer. Biz (yani Eren, Elif, Koray, Emre, Ulaş ve Eren) esas civcivli görünen giriş katında ya da üç dört masalı orta katında değil en üst katta oturduk. Boğaz tarafındaki masalardan birisindeydik ama önümüzde pencere ve manzara değil duvar vardı ne yazık ki. Loşca ışık, güzel dekor ve beyaz örtülerle birinin yemek odası gibi ki old school havası benim hoşuma gitti. Ziyarethanelerde diş fırçası ve lavanta kolonyası gibi hoşluklar var.

Mezeleri hem özel birşey olmadığından/ısmarlamadığımızdan hem de muhabbet iyi olduğundan hatırlamıyorum. Peynir, deniz börülcesi, patlıcan salatası. 1.5 yeşil Efe. Kalamar ızgara ve kalamar tava iyi, sadece iyi. Kılıç şiş de ve kılçığı temizlenmiş çinekop da hakikaten çok lezzetliydi. Ardından volkanik (çikolata akan sufle ekolü). Ardından çay kahve. Ardından meyve. Ardından bize geç katılan Zeynep’in forsu sayesinde bize ısmarladıkları konyak.

Ardından evlerimize dağıldık. Artık yaşıtlarımın da biraz büyüyüp, zıpzıptansa böyle oturup uzun uzun muhabetti tercih eder hale gelmelerinden dolayı çok mutluyum. Kimse alınmasın, yanlış anlaşılma olmasın. Daha üniversite birdeyken karşı komşum “senin ruhun ne kadar yaşlı” demişti.

100 liraya çıkılır diye duymuştum, Eren’in kalkan da ısmarlamamızı engellemesi sayesinde 6 kişi 500 lira tuttu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.