Doğa Balık’ta ziyafet

kopyasi-dsc00492

Doğa Balık’a gitmeyeli uzun zaman olmuştu. Dekorasyonu değiştirmişler, o göz yoran florasan lambalardan kurtulmuşlar ve meze dolabını lokantayla aynı kata almışlar. Herşey gayet güzel olmuş.

Rezervasyon yaptırırken rica ettim manzaralı masa olsun diye, olur dediler. Hakikaten de bizim için çok iyi bir masa ayarlamışlar. O masada rakı içip, şahane mezeleri ve balıkları yemek inanılmaz bir keyif oldu, doğrusu.

Doğa’da binbir çeşit mezeden seçim yapmak gerçekten çok zor bir iş. Bilindik sebzeli mezeler, kızartmalar, salatalar bir yana, sadece 20 çeşit ot salatası ve belki 10 çeşit balık salatası bile insanın aklını başından almaya yetiyor.

Biz, o gece, mezelerden karalahana kavurma, pazı salatası, hardal otu, turp otu ve ısırgan otundan azar azar koydurduğumuz karışık ot tabağı, iskorpit salatası, jumbo karides salatası, ahtapot salatası, patlıcan salatası, beyaz peynir ve otlar için sarmısaklı yoğurt ısmarladık. Daha da ısmarlayacaktık aslında, garson “bu kadar size yeter, yoksa ara sıcak ve balık yiyemezsiniz” diye bizi durdurdu.

kopyasi-dsc00477

Ahtapot ve jumbo karides gerçekten çok başarılı, patlıcan salatası tam kıvamında, iskorpit salatası aslında iyiydi ama galiba ahtapot ve karidesin yanında biraz sönük kaldı.

kopyasi-dsc00478

Ot tabağından özellikle karalahana ve pazıyı çok beğendim. Sade olarak da lezzetlilerdi ama üzeri sarmısaklı yoğurtlu olunca ayrı bir güzel oldular.

Ara sıcaklardan yarımşar porsiyon balık çorbası istedik.

kopyasi-dsc00484

Çorbanın içindeki balıklar koca koca parçalar halindeydi, tadı da fena değildi ama biraz yavandı sanki. Bir şeyler eksikti içinde, benim damak tadıma göre. Belki biraz daha ekşi olabilirdi, bilemedim.

Çorbadan sonra, birer lipsoz şiş ısmarladık.

kopyasi-dsc00489

Ben balığı çok beğendim. Pişirirken kurutmamışlar, balığın suyu içinde kalmış, tam kıvamında pişmişti. Tadı da oldukça iyiydi.

Bütün bu yemeklerin yanında Tekirdağ yeşil üzüm rakısı içtik. Son zamanlarda içtiğim en iyi rakıydı. Yeşil Efe’den, bence çok daha iyi. Denemediyseniz, bir ara bir şans verin derim. Kolay içimli, tatlımsı, hoş bir rakı.

Toplam hesap 200 TL civarı veya biraz üstü gelmiş olması lazım. Ben ödemediğimden tam olarak bilemiyorum. Yalnız, peşinen söyleyebilirim ki Doğa Balık pahalı bir lokanta. Ama “değer mi ?” diye sorarsanız, “kesinlikle” diye cevap veririm.

2 Replies to “Doğa Balık’ta ziyafet”

  1. 200 tl hesabin kac kisi icin oldugunu yazmamissiniz. Merak ettim sormak istedim. Cunku 2 kisi 200 olmasiyla 4 kisi 200 olmasi arasinda hayli fark var :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.