Çokçok’ta öğle menüsü

Tülin’le kaç zaman önce planladığımız öğle yemeğini bugün en sonunda Çokçok’ta gerçekleştirdik. Çokçok bizim sokağın hemen köşesinde, Büyük Londra Oteli’nin yanı, TRT binasının karşısında. Nerdeyse 1 yıldır açık, şıkçana bir yer. Henüz gitmek kısmet olmamıştı.

Tülin bir yerlerden duymuş öğrenmiş: Aşçı yaz sonunda Tayland’a gidecekmiş, ordan yeşil papaya getirecekmiş ve onunla enfes bir salata yapacakmış. Böyle bir enformasyonla gidince oturur oturmaz yeşil papaya’lı salatalara talip olduk tabi. Ama heyhat! Yeşil papayalar her mevsim bitmiyormuş, böyle biraz naz-kapris bir sebze/meyveymiş. Ben Tülin’i beklerken menüyü güzelce incelemiştim ama Tülin gelince masamıza “bir de öğle yemeği menümüz var” deyip başka bir menü getirdiler. İkimizin de seçtiği yemek bu set öğle menüsünde zaten vardı, üstelik başka pekçok şeyle birlikte bu menü sadece 20 YTL idi – Normal menüdeki ortalama tek yemek fiyatı. Haliyle öğle menüsü söyledik.

3 çeşit çorbadan mantar çorbası seçtik. Yanında hindistan cevizi sütünde pişmiş bir küçük şiş bonfile ve 2 tane sebzeli börekle geldi. Biri fıstıklı ve çok nefis, diğeri acılı 2 küçük kap sosla servis edildi. Çorba da, börekler de gayet lezzetliydi, et yumuşacıktı.

Üstüne fazla bekletmeden ana yemekler -Tülin’in istiridye soslu bonfilesi ve benim karabiber soslu levreğim- geldi. Bonfileden ben de tattım, süperdi. Benim levrek de başarılıydı. Yemekler yanlarında sote sebzeler ve pirinç pilavıyla dikdörtgen tabaklardaydı. Sunum ve lezzet Thai konseptine uygundu. Tek eleştirim yemeğin et porsiyonlarının küçük olması olabilir. Ama tabi bu set öğle menüsüydü. Tek yemek siparişlerinde daha elibol davrandıklarını tahmin edebiliyorum. Zaten önden çorbaydı, börekti çörekti derken bu kadarı da bizi gayet güzel doyurdu.

2 de suyla beraber toplam 44 YTL ödedik. Baştan hasır amerikan servislerini yağlılar diye geri çevirdiğimizden de olsa gerek, son derece ince davrandılar. Yemeklerden önce müessesenin ikramı olarak 2 parça küçük üçgen börek geldi. Yemekten sonra da koca bir demlik yeşil çay ikram ettiler. Ben ofise yetişeceğimden içemedik ama takdir ettik. Bir de ana menüde banana thai pie gibi bir tatlı vardı ki, çok aklım kaldı. Onu denemek için gidicem yine.

www.cokcok.com.tr

Leave a Reply

Your email address will not be published.