Cibalikapı Balıkçısı’nın incileri

Cibalikapı Balıkçısı, Balat’ta, Kadir Has Üniversitesi’ni az geçince, ahşap küçük bir binada hizmet veriyor. Rakı-balık faslı için sade, hoş bir mekan -çok kalabalık ve gürültülü olan cumartesi akşamları hariç-. Ama bundan daha da önemlisi, mezeler ve balıklar gerçekten çok lezzetli.

O gece, biz meze tepsisinden marul yaprağına sarılı levrek dolması, saraylı balık, karışık ot salatası, lakerda ve karışık salata, ara sıcaklardan da ızgara ahtapot ve parmesanlı fırında midye seçtik.

kopyasi-dsc00381.JPG

Levrek dolması, marul yaprağına sarılmış, koca koca balık parçaları ve pirinçli bir içle doldurulmuş oldukça güzel bir meze. Saraylı balık dedikleri, binbir çeşit baharatlı soğuk balık da (galiba uskumruydu, emin değilim) , levrek dolması kadar lezzetli ve denenmesi gereken bir yemek.

kopyasi-dsc00386.JPG

Karşık ot salatası fena değil, hatta bazı çeşitleri bayağı bayağı iyi. Ama lakerda, bambaşka.

kopyasi-dsc00391.JPG

Gerçekten öyle. Emek biraz fazla tuzlu buldu ama ben bayıldım. Lokum gibi, ağızda eriyor.

Ara sıcaklardan söylediğimiz ahtapot ızgara, olması gerektiği gibiydi. Ama porsiyonuna aldıkları 24 YTL biraz ayıp kaçmış geldi bana.

kopyasi-dsc00399.JPG

Fırında parmesanlı midye, ilginç bir şekilde midye tadı vermiyor ama oldukça lezzetli bir şey. Biz çok beğendik.

kopyasi-dsc00403.JPG

Balık yemek için bizde yer kalmamıştı. Birer Türk kahvesi içip kalktık, çok geç olmadan.

Hesap 95 geldi, bize sormadan kafadan kestikleri 9 YTL lik bahşiş dahil. İçki içmediğimiz göze alınırsa, burası için ucuz bir yer demek pek yerinde olmaz sanırım. Gerçi, her ne kadar biraz pahalı olursa olsun, Cibalıkapı Balıkçısı’na her gittiğimde ben iyi yemek yiyorum ve iyi servisle karşılanıyorum. Bu yüzden, rakı & balıkçılara gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

6 Replies to “Cibalikapı Balıkçısı’nın incileri”

 1. Dün gittik kızlar gecesi için.Modadakine.Saraylı kesinlikle kaçırılmamalı.Ama girit ezmesi mutlaka yenmeli.girit ezmesi pek fazla istanbuldaki balıkçılarda rastlamadım burada bulunca kaçırmamak lazım.(cunda da bay nihatta ünlüdür).Lakerda fena değil.Ahtapot salata güzel.Fava normal.1 numara permesanlı midye.Balık yenecekse sardalya zamanı ise asma yaprağında sardalya.Dün yaprakta çipura yedik o da çok lezzetliydi.Sıcak helvayı çok beğenmedim.5 kişi gittik.3 kişi içti sadece 1 küçük efe ve 1 küçük şarap.Adam başı 50.İçine her seferinde bahşişi kendileri eklemeleri çok itici ama yine de güzel kalmış nadir balıkçılardan.Kesinlikle tavsiye ederim.Müziklerde çok hoş rakı ortamına uygun.

 2. tuba hanım,

  bence lakerdaya fena değil diyerek haksızlık yapmışsınız. benim yediğim gerçekten çok iyiydi. girit ezmesini daha önce gittiğimde denemiştim. fıstıklı, bademli, sarmısaklı bir peynir ezmesiydi, eğer doğru hatırlıyorsam. açıkcası benim hafızamda çok yer bırakan bir lezzet olmadığından, tekrar yemek istemedim. asma yaprağında sardalye konusunda görüşlerinize katılıyorum. mevsiminde, gerçekten güzel yapıyorlar burada. asma yaprağında çipura da ilginç geldi kulağıma, bir dahaki gidişimde denemem lazım, tabii önden gelenlerle karın doyurmamak şartıyla. bu da zor bir olay ama bakacağız artık :)

 3. Hem pahalı, hem mönüdeki fiyatı hesapta daha da şişiriyorlar. Birden fazla kez şahit olduk. Şikayet edince düzelttiler ama birkaç lirayı sorun etmekle suçlandık. Manzarası da yok.

 4. Techgeek, size benim balık lokantalarında en sinir olduğum şeyi yapmışlar. Nedense, hep bu hesap konusunda bir şeyler yaşanıyor. Anlayamıyorum.
  Zaten, ben balık lokantalarına gittiğimde gerçekten bir tedirgin oluyorum. Bakalım bu sefer ne kadar geçirecekler? diye düşünüyorum hemen. Ne fena!

 5. aynı restoranda techgeekin yaşadığı olay benimde başıma geldi, heralde
  şarabı fazla içtiğimi düşünerek hesaptaki oynamayı fark etmeyeceğimi düşündüler.
  Yalnız sadece bu tip ucuz numaralarla para kazanmayı hedefleyen balık lokantalarına muhtaç değiliz. Koşuyolunda Radika menudeki fiyatlarını hesaba direk yansıtmasıyla buna örnektir. Ayrıca menude balık fiyatlarıda Radika’da yazıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.