Bebek Balıkçısı’nda tuzda levrek

Biri “erenin sevdigi yemekler” diye arama yapmış. Tanıdığım biri olsa gerek. Sitenin herhangi bir yerinde özellikle yazdığımı sanmıyorum ama kategoriler benim ne sevdiğimi, en azından ne yediğimi ortaya çıkardı. En çok “balık” kategorisinde yazı var. Severim de balık. Etten, tavuktan bıkabilirim de balıktan bıkabileceğimi hayal edemiyorum.

Bebek Balıkçı’sını o yüzden önerdim. Yine pek kibardılar. Çok kalabalık değildi (yurtdışından gelen müşteriyi eğlendirmece masalarından bir tane vardı sadece) ve dışarıya naylonla kapatılıp mantar ısıtıcılarla ısıttıkları teras kısmına oturttular. İlginç olan ve olmayan mezeler getirdiler. Moskado Dömisek açtılar.

Soğuk mezelerden közlenmiş patlıcan, patlıcan salatası, maydanoz salatası, söğüş karides, midye dolma, tarama, ince kıyım salata, ara sıcaklardan ızgara kalamar ve kadayıfa sarılı fener kızartma seçtik. İlginç saydıklarım garsonların tabulenin maydanozu fazla kaçmışı demeye getirdikleri maydanoz salatası ve babamın “more kadayıf than fener” diye yorumladığı fener.

Ara sıcaklarla beraber tuzda deniz levreği ısmarladık. Ama tahminimizden uzun sürdü. Bu arada garsonumuzdan tuzda balığın sırlarını öğrendik. Ben tuzu yumurta akı ile karıştırmak gerek diye biliyordum ama gerekmiyormuş, suyla karıştırmak yetiyormuş. Fırın çok sıcak olmalıymış, 300 derece kadar. 1.5-2 kiloluk balık yarım saatte pişermiş. Tuza baharat falan koymak işe yaramaz, tadı balığa geçmez diyor. Tuzda somon fikrini beğenmedi ama alternatif olarak fazla da balık sayamadı. Yanları midye kabukları, en üstü son dakika portakal dilimleri ile süslenmiş olan tuzda levreği doğumgünü pastam zannedip üflemeye kalktım ama tabii ki daha da alevlendi. Sonra bir salaklık daha yapıp özenle ayıkladıkları derisinin tadına baktım. Zaten ayıklandığı için pulunu temizlemekle uğraşmıyorlarmış. Biri balık restoranlarının çikolata sufleyi çok sevdiklerini çünkü çok kolay olup da çok sükse yapan türde birşey olduğunu söylemişti. Tuzda balık da öyle anlaşılan. 1.5 kiloluk levreği 5 kişi nasıl bitireceğimizi dert ediyorduk çünkü doymuştuk ama zaten tadımlıktan biraz fazlası düştü herkese. Anneme göre pamuk gibi olsa da babama göre levrekti nihayetinde.

Leave a Reply

Your email address will not be published.