Barba Yani’de pancar mezesi

Barba YaniTuba ve Erkan’ın doğumgünü için gittik Barba Yani’ye. Üşenmedik, bindik vapurlara, Burgazada’da buluştuk çünkü Taksim’den uzak olma fikri çok çekiciydi. Ben de geldikten sonra kalanların geç geleceğinin anlaşılması üzerine açtırdık rakıyı. Burgaz içtik ama hayır adasında, hahaha, olduğumuz için değil, Uygur beğendiğini söylediği için. Mezeler dizdiler: Deniz börülcesi, ada börülcesi/kayakoruğu/deniz fasulyesi, kimyonlu pancar yaprağı mezesi, patlıcan salatası, fava, tarama, zeytinyağlı bamya, ahtapot. Pancar yaprağı mezesi benim en çok hoşuma gidendi. En çok tükettiğimiz ise ada börülcesi/kayakoruğu/deniz fasulyesi. Sonraki vapurlarla diğerleri de geldi. Bir peynir, kavun arası aldık. Muhabbet ortak tanıdıklar, dedikodular, fotoğraf çekimleri ve iki güzek bebek mıncıklamayla devam ederken kalamar, paçanga böreği, istavrit. Bir arada Seha, içerideki masalardan birinde oturan 80’lik Vasili amcayı gösterdi. Çapkınlığıyla meşhurmuş. Binde bir de keyfi yerindeyse çıkıp şarkı söylermiş. Benden beklememeyi öğrendiniz herhalde böyle canalıcı dedikoduları ama iletmekten çekinmem.

Sonra Seha’yla vapura binmek üzere iskeleye gidip sahildeki restoranlara biraz mesafeden bakınca, masada otururken farketmediğimiz havasını farkettik. Güzel bir yaz akşamı, sakin bir ada, sıra sıra restoranlar, dondurmacılar, keyfi erinde insanlar. Tuba’nın prodüksiyonu sayesinde blog’a da malzeme olabilen fotoğraflardan da gördüğünüz kırmızı tema, Barba Yani’nin tek özelliği değil. Yani’nin tahminen çok yakını olan ve işletmeyi devralmış hatun, bütün masalar önceden ayrıldığı için gelip yer sorup, olmamasına bozulan müşterilere öyle usturuplu açıklama yapıyor ki. İnceden bir mücadele var belli ki. “Her ne gerektiriyorsa o şan şöhret, boyun eğmeyeceğim” der gibi.
(Fiks menü 70 lira)

Barba Yani

2 Replies to “Barba Yani’de pancar mezesi”

  1. Farkındaysan dilimin ucuna geldi ‘karısı’ demek ama naapim, desteksiz atma diye öğrettiler. Neyse, Onur’un dediğine göre mekanın meşhur karidesli böreğinden sadece haftasonları yapıyorlarmış.

Leave a Reply

Your email address will not be published.