Balıkçı Sabahattin sefası

Salı gecesi Cankurtaran’da Balıkçı Sabahattin’de yemek yediğim için şanslı saydım kendimi. Gitmeden önce daha salaş ve ufak bir mekanla karşılaşacağımı umuyordum ama beklediğimden çok daha kalabalık ve daha geniş alana yayılmış bir yer çıktı karşıma.

Burada, masalar birbirine oldukça yakın ve etrafta devamlı bir hareket var ama ilginç bir şekilde, kendinizi sıkış tepişin içinde hissetmeden, rahatsız olmadan, güzel güzel yemek yiyebiliyorsunuz. Biz, en azından, ara sokaktaki küçük bir masada, böyle bir deneyim yaşadık.

Başlangıç olarak, meze tepsisinden midyeli pilav, deniz börülcesi, yoğurtlu kabak, semizotu salatası, soya soslu uskumru ve levrek marine aldık yanına da güzel bir beyaz şarap açtırdık.

Özellikle bol midyeli, baharatlı serin pilav, iyi bir zeytinyağının içine konmuş levrek marine ve de sarmısak eklenmiş uskumru çok hoşuma gitti. Deniz börülcesi de belli ki tazeydi; semizotu salatası olması gerektiği gibi katı bir yoğurttan yapılmış ve otları da içinde ölmemişti; kabak mezesi de kızarmış kabak ve sarmısaklı yoğurt ikilisinin uyumlu beraberliğinden ibaretti.

Arkadan, özel bir salata getirdiler mezelerin yanına. Salatanın içinde küçük küçük doğranmış salatalık turşuları, az domates, maydanoz, zeytin, üstünde taze iricene bol karides ve kaşar, sosunda da zeytinyağı, az limon ve galiba az da balzamik sirke bulunuyordu. Çok hoş…

Ara sıcaklardan fener kavurma

kopyasi-balikci-sabahattin-003.jpg

ve balıklardan da ızgara deniz levreği yedik.

kopyasi-balikci-sabahattin-005.jpg

Balıkların ikisi de kıvamında pişmiş, kurumamıştı. Kavurma çok yağlı değildi; bu iyi bir şey çünkü birçok yer, nedendir bilinmez, aşırı yağlı yapıyor bu yemeği. Sanki yağlı demek lezzetli demekmiş gibi. Fener balığı gibi, levrek de bu mevsimde bulunabilecek en iyi balıklardan biriydi.

Tatlıya gelince, ne varsa hepsinden biraz biraz ısmarladık. Dondurmalı irmik helvası, yine dondurmalı kayısı tatlısı ve mevsim meyveleri.

İrmik helvası güzeldi, karpuz da soguk soguk cok iyi geldi, ama kayısı tatlısını tadacak yerim kalmamıştı artık.

Yemek boyunca iki şişeye yakın şarap içtik. Hesap, 200 YTL civarı geldi. Gitmeden rezarvasyon yaptırın, hafta içi bile yer bulması zor olabilir

One Reply to “Balıkçı Sabahattin sefası”

 1. Merhablar,
  Öncelikle siteye bayıldım , tam benim damak zevkime uygun ve ayrıntlar verilerek anlatımlar yapılıyor.
  Kurucuları ve yazarları tebrik ederim.
  Balıkçı Sabattin benimde balık konusunda lezzet açısından sıralamada önde tuttuğum mekanların başında gelir .
  Bostancı’daki Cunda Restaurant’a gitmediyseniz gidip birde oradaki Ege mezelerini ve balıklarını tatmanızı öneririm. Cunda içinde mutlaka rezervasyon gereklidir , hafta içi bile çok dolu oluyor.
  Hatta 2007 senesinde gittim zaman yemiş olduğumuz değişik bir lezzetin fotoğraf ve yazısını ekteki linkteki bloğumda yayınlamıştım.
  http://neseersoy.blogcu.com/patlican-bombasi_4286105.html
  Sitenizin takipcisi olacağım.
  Sevgilerimle

Leave a Reply

Your email address will not be published.