Balıkçı Kahraman’da kalkan

Ben notlarımı aldım, bekledim bir iki gün yazan olur mu diye ama bakıyorum ses yok. Kötü polislik bana düştü. Gerçi kötü polislik bir durum yok aslında. Biz hazırlıksızdık. Nihan ve İrfan bahsetti. Emel de bir hafta önce gidecekmiş ama gidememiş. Kalkanı meşhurmuş. Rumelikavağı’ndaymış. Ben sadece denemek istediklerim listesine not etmiştim ama Emel sıcağı sıcağına gidelim dedi.

Özellikle şık, diğer balıkçılardan çok farklı bir yer değil. Girişte onlarca kalkan asılı. Oturduğumuzda dördümüz de açtık ve garsonun nemli örtü koymak dışında bizimle ilgilenmemesine bozuluyorduk ki birden başladı. Bizim sormadan, sipariş vermeden yemekler gelmeye başladı. Önce patlıcan salatası, söğüş salata, yeşil salata ve beyaz peynir. Dilim dilim değil de parça parça kesilmiş, ısıtılmış güzel ekmek. Diyet kolalar dışarıdan geldiğinden biraz gecikti. Ara sıcakları biz ısmarladık: Kalamar tava, midye tava ve balık kokoreç. Internette okuduklarımdan ısmarlanması gerek diye anladım kokoreci ama çok bir numarası yoktu bence. Kalkanla ilgili pek bir muhabbet geçmedi garsonla aramızda. Sadece bir an önce ızgara koymalarını istedik ki gelene kadar fazla doymuş olmayalım. Ne boy olsun, kaç kilo olsun diye sormadı. “Ben size dört kişilik bir kalkan yaptıracağım” dedi. Doymuş gibiydik geldiğinde. Gerçekten güzeldi. Koca bir tabakta bir bütün kalkan. O noktada kolektif kan şekerimiz artık yükselmişti de. Garsonda istedik ayıklamasını. Usta bir şekilde pay etti. Ama ardından beş vurucu darbe geldi: dört tatlı, bir hesap. Meyve tabağı, kabak tatlısı, iki sufle, çayları içtikten sonra da ev baklavası ve 260 liralık hesap. Adam başı 65 eder. İçki içmediğimizden (sadece Selçuk’a bir tek rakı) biraz çok. Nihayetinde kalkan yediğimiz için biraz normal. Tuvalete iki saattir kimse temizliğe uğramamış olduğundan biraz çok. İstanbul’un zenginlerinin keşfetmiş olması, hiçbir lokantaya şımarma veya gevşeme hakkı vermemeli, genelde vermiyor da.

Bir daha gidecek olursam sadece salata ve kalkan yemeye giderim. Fazla yemiş ve fazla ödemiş olmanın getirdiği nahoş hisse hiç gerek yok. Başka bir zamanda, gayet keyifli yemek yenebilecek bir yer belli ki.

77 Replies to “Balıkçı Kahraman’da kalkan”

 1. gecenlerde bızde kahramandaydık 4 kısı gıttık askerlık bıttıkten sonra kutlama yapalım dedık ama kutlama felan yapamadık bu ne ya arkadaş ben hayatımda bu kadar kazıklanmadım gıttıgım hıc bır mekanda 4 kısıye 4 kılo kalkan getırdı (4 kılo olduguda mechul) 480 lıra hesap odedık mekana veya ılgıye verdık parayı desem oda yok garsonlardan ılgı bıle gormedık oraya gıttıgımız gunden bır kac gun sonra uskudar da yalı balık dıye bır mekan buldum tam üsküdar sahılınde bogazın tüm güzellığı ayaklarının altında garsonlar tarafından gosterıler mukemmel ılgı fıyat desen o daha mukemmel yıne 4 kısıydık yalı balıkta ılk once balık corbaları varmıs ondan ıctık mukemmel bısey kahramandan kıyaslama yapıyım dıye 4 kılo kalkan soyledım uzerıne laz tatlısı ev baklavası ıkram ettıler 260 lıra odedık ustune bırde gosterılen ılgı alaka hıc bır mekanda gosterılmıyordur odedıgım para adamlara helalı hos olsun verdıgım paranın cok fazlasını aldım hem yemek lezzetı hemde calısanların ve mekan sahıplerının gostermıs oldugu ılgı ve alaka benden herkese tavsıye balık yemek ısteyen uskudar da yalı balığı tercıh etsın gıttıgımde ogrendım bırde ozel gunlerde toplu rezervasyonları oluyomus daha da ındırımlerı oluyomus ozel gunlere ozel etkınlıklerı oluyomus

 2. Bu kadar Yazının Üstüne ;
  Balıkçı kahramanda manzara yok garsonlarda adam gibi saygı yok
  hadi hepsini geçtim buraya dikkat edin bu adamlar buraya yazı yazan insanları ağzı kokan gelmesin ve binbir türlü hakaretle aşağılayan kahraman balık ekibi zaten bu kadar hakareti buraya yorum yazan birisi imkanı yok yazmaz düşünün bir rest. ve bu derece kaba kalitesiz ekibi burada yorumlara kahramanlık yapmaları hala ne duruyoruz heryerde dahada çok yazalım bu basit balıkçının basit ekibini ve kahramanca restini savunmaya çalışan dalkavukları insanlar bilsinler gitmesinler benim boğazda yemediğim rest azdır burayıda eskiden beri biliyorum işin içine para girince ne salaklığını koyuyorlar ne ağız kokusunu insanların böyle millete küfür edince herkes pıscak çekincek değilmi yok öyle yağma günaydında tbone da yerim kırçiçeğinde çorbada içerim eminönünde balıkda yerim bu kimsenin bu halkı küçük görmesine olanak vermemeli ne restler var boğazda ne manzaralar delirdinizmi manzarasız yerde yemek yiyip kazıklanacaksınız bana yorum yazacak dikkatli yazssın hepinizi çok iyi tanıyorum ona göre…

 3. Arkadaşlar gerçekten para 2.ci planda ama manzara yok özel bir lüks yok 3 kişi bir arkadaşın canı çekti diye gittik salata sögüş karides balık 2 ufak tatlı 450 tl herşeye hazırlıklılar itiraz etcez zannettiler ödedim ama 450 kere küfür ettim degmez kardeşim degmez gitte cankurtaranda balıkçı sebahattinde ye ordada manzara yok ama deneyin midyeli pilavı balıkları görün ben bunu üzüldügüm için başkaları okusun ona göre karar versin diye yazıyorum AYIP AYIP diye yazıyorum BALIKÇI KAHRAMAN A HAYIR……………………………………………..

 4. ya arklar mekanın bir özelligi yok.Ünlü ve zengin insanlar rahat yemek yiyebilmek için böyle kuytu yerler seçerler ,kameralardan ve insanlardan uzak olmak için kamerayla takıp edenler bile birsure sonra bırakırlar arkadan aracla takıbı bukadar uzaga gıderlerken, bu bi uzaktaki kuytu bir barda olabilirdi yada corbaçı yada taverna ,adam gelen musterılerine göre şekillenmiş okadar.kahraman halk balıkcısı yazmıyor orda yada ,kahraman balık ekmek. Özentilik yapıp gitmeyin, 1000 tl maası olan adam nasıl iphone alıyor borc harc onun gibi bi takıntı yapan insanlar goruyorum ben karsımda.

 5. sakın ola aynı bölgedeki iskele balık lokantasınıda gitmeyin ilk girişde karşılaşacağınız bu restorant bahşişi kendi aldığı gibi quer denilen ekmek su parasınıda alıyor kendini özel sana bazı restorantlar bunu yapıyor biliyoruz verdiği suda çeşme suyu çunku şişeler açık geliyor ekmek bayat balıklar taze değil.
  bayat ekmek garsoniye ,quer,taze olmayan balık faiş fiyat ortamın kokusu ve denizin lağımdan dolayı kokusu uyarmadı demeyin

 6. Haydi 2011 yorumunu da ben yapayım. Buraya gitmedim ama yazılanlara bakılınca buraya gidipte Kalkan:) yemeye niyetim yok. Gidin Rumelifeneri Barınak balıkçısına oturun bol bol yiyin için , kendinizi balığa , kalamara boğun. Hem kahramandaki gibi yok efendim burada hesap sorulmazmışmış kimse bugüne kadar sormamışmış, buraya oturan Kalkanı yer hesabı öder bi de kahramanın elini öpüp gidermiş bla bla bla gibi avrupada asla göremeyeceğiniz, hatta arap ülkelerinde bile zor göreceğiniz saçmalıklarla uğraşmazsınız. Gidersiniz barınağa, haa her zaman kalkan olmaz ama, menüyü hesabı incelersiniz, balık fiyatları da bellidir, garsonları da saygılı, efendi ağır amcalardır. Defalarca gittim hesap beklediğimden hiç fazla gelmedi, hatta az bile geldi. Afiyet olsun..

 7. tüm balık severlere geçmiş olsun ben balıkçıyım balık lokantası işletiyorum malesef sizler kalkanın kilosuna 50 _60 tl yazınca gider kahramanda yerim cümlesini çok duydum yani hem sızlanırsınız hemde ilk tercihiniz hep kahraman olur benim tavsiyem taze günlük balık satan çok yer var sadece keşfetmeniz gerekiyor o kadar benim yerim beşiktaşta bizim balıkçı yı işletiyorum alkolsüz bir yer denemenizi tavsiye ederim fiyatların günlük degişmesi doğal günlük satan günlük degiştirir herkese selam

 8. Merhabalar,

  Dün son kez eşimin ısrarı ile 2. kez olmak sureti ile balıkçı kahraman’a gittik ancak gitmez olsaydık diyeceğim. 2 sene önceki gidişimizde sakin efendi, servisi düzgün bir yer konumunda idi,

  Ancak bu sefer servis namına hiçbirşey yok, tümden verdiğimiz siparişimizin yanlış getirildiği, gayet nezaketsiz kaba personeli, kabalaık yüzünden sandalyelerin, ve servis tepsilerinin sürekli olarak başımızın üzerinden sandalyelerimize vurulmak sureti ile rahatsız edilerek geçildiği bir yer olmuş,
  eşimle birbirimize baktık, biz nereye geldik diye böyle adeta dahasıda var.

  2 sene önce 2 kişi kendi ikram mezeleri 1’er bira ve porsiyon hamsi için 70 tl gibi bir fiyat öderken,

  dün ise yine 2 kişi kendi ikram olan mezeleri yine 1’er bira ve 1’er lüfer için 250 bin tl hesap çıkarttılar.

  yorumu sizlere bırakıyorum.
  bir daha asla gitmem, dostlarımada taviye etmem.
  para kolay kazanılmıyor, kimsede gitmesin bence.
  hem zaten trafiğinden uzaklığından gitmeside gelmeside
  ayrı bir dert :(((

 9. Biz de bu hafta sonu gittik eşim ve 4,5 yaşındaki çocuğumuz ile birlikte ama acaip pişman olup geri döndük. Yaklaşık 1 ay önce gidip kalkan yemiştik ve çok beğenmiştik ama hesap o zaman da çok pahalıydı. 250 TL ödemiştik ama neyse güzel kalkan yedik dedik. Bu sefer gittiğimizde sorduk, kalkanı kaçtan vereceksin diye sanırım 150 -180 TL gibi bir fiyat söyledi ama zaten ellerinde küçük kalkan yokmuş. Biz de başka balık söylemeye karar verdik. Eşim tekir istedi ben de dil şiş sipariş ettim. Bu sefer hesap 300 TL geldi. İnanamayacaksınız ama bir porsiyon dil şiş 150 TL. Ne İstanbul da ne de dünyanın başka hiçbiryerinde bu kadar pahalı bir dil şiş yediğimi hatırlamıyorum. Şu anda İstanbuldaki en lüks restaurantlarda böyle bir fiyat yok. Bizim için bitti hiç kimseye de tavsiye etmiyorum yani parayı eroin satarak filen kazanmıyorsanız tabii.

 10. arkadaşlar herkesin yorumuna saygı duyalım ama sorarım size İstanbulda 2 nci bir kahraman bulabilirmisiniz. Mesajım anlayana, mezeleri, salatası, kalkan balığı, mısır ekmeğiyle her şeyiyle 4*4 lük fiyat konusu ise bir tişört alırsın 20 tl, bir tişört alırsın 300 tl onon gibi sıkmayın canınızı yeyin kalkanınızı.

 11. BU kadar kazık fiyattan balık yenmez.Kahramanın adamı olduğu belli olan şahıs da tişört örneğiyle kazık fiyatları savunmaya kalkmış.Sanki bunların sattığı kalkan altın kaplama diğerlerini sattığı çiftlik kalkanı.

 12. Bu hesaplara baktıktan sonra acaba maliye Kahraman beyin yılda kahramanca ne kadar vergi ödediğini hiç araştırdımı :-) ?????

 13. Markayı ileri götürme stratejileri konusunda çalışmalar yaparken balıkçı kahramanı detaylı olarak inceledim.

  1. Fiyatı pahalı fakat gelen herkes yine de lezzete laf söyletmemiş demek ki işini iyi yapıyor.

  2. Fiyatlarda kişiye göre muamele yapılması ya da pazarlık usulü markanın önüne geçen eksi puan yaratan olaylar.

  3. Fiyatlar yenilen içilene göre pahalı sayılmasa bile sistem bu şekilde olduğundan dolayı pahalı gibi gözükmekte.

  Sonuç olarak fix menu olayını getirip yaygınlaştırmalı. İsteyen eskisi gibi yer içer, isteyen de kişi başı 70 tl gibi bir rakama balığını mezesini 1 tek rakısını içer kalkar. Bu şekilde bu tür yorumlar ortadan kalkar.

 14. Kahraman Balıkçısı’na geçtiğimiz Cumartesi akşamı gitme hatasına düştük. 11 kişiydik. 2,5 şişe rakı içildi. 3 tane kalkan yedik. Bunlar dışında sadece salata, beyaz peynir, kişi başı 2 tane minik karides ve ekmek yedik. Tatlı olarak da şekerpare. Kişi başı 190 TL hesap geldi!!! Gözlerimize inanamayıp itiraz ettik. Bi zahmet kişi başı 175 TL’ye düşürdüler hesabımızı. Eşek bile bir takıldığı taşa ikinci kere takılmazmış. Bir daha oraya adımımızı atmayız ama bu yazıyı okuyanlar bizden daha şanslı olsunlar diye yazıyorum: Sakın!

 15. dün akşam ordaydık.3 kişi 1 tane büyük rakı 3 dil balığı ve mezelere 600 tl ödedik.sağolsunlar bütün mezeleri paralı verdiler.ilk defa böyle birşeyle karşılaşıyorum.ibb başkanı kadir topbaş ve aileside oradaydı.paraları nasıl yedikleri ortaya çıkıyor.bidaha bırakın gitmeyi adını duyunca küfür ederim.boşa para harcamak böyle birşey olmalı.

 16. Bu gece oradaydık .2 kişi gözlerime inanamadım gelen hesap 370 tl yediklerimiz ise kalkan balık kokoreç salata kalamar ( yanlışlıkla geldi) 1 tatllı. Daha önce gitmişliğimiz var pahalı olduğunu biliyordum ama bu kadarına da bu pervasızlığa da pes doğrusu.Aman dikkat canım çekti filan demeyin gardınızı sağlam alın en iyisimi sinirleriniİ yıpratmamak için hiç gitmeyin!!

 17. Arkadaslar dun aksam bir arkadasin zorlamasiyla gittik, o da patronundan duymus. Biz de tabii kalkan yiyecegiz, o yuzden Set Balik’in fiyatinin ustune %30 koyduk kisi basi maksimum 120 tl’ye cikariz dedik. Tamam yemekler lezzetli ama ne ortam ne de servis iyiydi. 5 kisi 1 buyuk, bir de 35’lik raki ictik, 4 kilo kalkan yedik, 2 porsiyon da karides ve salata vardi. Gelen hesap 950 TL. Hesabi inceledik araya sokulmus ama masamiza ugramayan beyaz peynirler, kavunlar, mezeler diz boyu (ozellikle otururken istemedigimizi soyledik cunku balik geldiginde doymus olmak istemedik), itiraz edince garson direk hesabi 900’e indirdi, sonra Kahraman Bey geldi hesabi 750 TL ye indirdi ama bunu yaparken resmen paraniz yoksa gelmeyin der gibiydi.

  Zenginin mali zugurdun cenesini yorarmis… Cok eski bir atasozu ama Kahraman Bey 950 TL yediklerinizin fiyati diye israr etse kendisine daha cok saygi duyardim. 950 TL’lik hesabi 2 dk icinde 200 TL indirdiler. Demekki ne kadar enayi yerine koyuyorlar musterilerini. Israr etsek muhtemelen daha da inerdi ama yanimizda kiz arkadaslarimiz oldugu icin ugrasmak istemedik.

  Buraya giden kesinlikle ilk gelen hesabi iyice incelesin ve hakkini arasin. Ben acikcasi balik ya da rakiya degil, 110 tl yazilan 5 kisilik salatayla soke oldum. 110 tl’ye set balik’da 10 kisilik salata yersiniz.

  Eger para sizin icin sorun degilse, lezzetli kalkan icin gidebilirsiniz. Herkese afiyet olsun.

 18. Geçen Pazar eşimle ve 3 yaşındaki oğlumla gittik Balıkçı Kahraman’a. Gitmez olaydık. Güzel bir Pazar gününü bundan daha kötü sonlandıramazmışız meğer. Yukarıdaki yorumlarda herkesin anlattığı fahiş hesabı biz de ödedik. 2 kişi bir küçük kalkan tandır, salata, midye dolma, kalamar gibi mezeler ve 35lik bir küçük rakıya ne ödedik dersiniz ? Tam 320 TL !!! Boğazda Angel , Lacivert dahil heryerde yedik, böyle fahiş bir hesap ödememiştim. Ayrıca kalkan tandır da methettikleri gibi güzel değildi. Yeniköy Kavak Balıkçısında çok çok daha iyisini uygun fiyatlara yiyebilirsiniz. Biz de gurmelerin kurbanı olduk kısacası…

  Bundan daha önemlisi , arkamızda oturan 40-50’li yaşlardaki 3 erkek ve 2 kadından oluşan ve muhtemelen aşırı alkollü oldukları her hallerinden belli olan grubun son derece yüksek sesle ve galiz küfürlerle dolu muhabbetlerine de garsonların duyarsız kalması tam bir rezaletti. Bu derece yüksek hesap ödediğiniz bir müessenin bu kadar seviyesiz müşterilere göz yumması, hele ki çocuklu ailelerin yemek yediği bir ortamda , ancak taşra kasabalarının dışında bulunan malum eğlence yerlerinde rastlayabileceğiniz bir durum.

  Yukarıda bir arkadaşın yazdığı gibi, sinirlerinizi yıpratmamak istiyorsanız , uzak durun derim.

 19. Istanbul’da ve yurt dışında bir çok restorana gittim, böyle KAZIK yemedim.
  Bir adet kalkan 300TL. Patlıcan Salatası 50TL.
  Kalkanın kilosu 180TL’ymiş. 1 kiloluk kalkanı 300TL’ye veriyorlarmış.
  Mezeler güzel değil.
  Böyle fiyatları nasıl koyabiliyorlar. Hiç mi denetim yok. Fiş de vermiyorlar.
  Ne manzara var, ne doğru dürüst bir ortam.
  Bir daha yakınından geçmem.

 20. Kahraman çiftlik balık kullanıyor…Yani yarı fiyatına…Ama fiyatlar hakiki kalkan fiyatına..
  Daha önce biz gittiğimizde tezgahdaki barbundan sipariş ettik. Gelen traçaydı..İtiraz ettiğimizde buraya Rahmi Koç geliyor dedi..
  Birdaha asla gitmiyoruz…

 21. arkadaşlar iyi güzel de emege saygı biraz bakın temizlik konusunda diyecek tek kelime bile yok balıklar ise arkada terazide tartılıyor.balıklar ızgarada özenle pişiriliyor .ekmek fırında ozel olarak pişirilip soguk servis yapımaması için sobanın uzerinde ısıtılıyor salataların domatesi çanakkaleden geliyor kıvırcık roka göbek ize uskumru köyden bahçeden geliyor salata yagı ise bi okadar özel balıklar halden degil kendi tekneleriyle yakalanılıyor bulaşıkhanesi tamammen özel yıkama makinelerindeki 100 derecedeki sabunlu sularda yıkama yapılıyor ve mısır ekmegi tadına dogulmayan lezzetler içeriyor çalışanları saygılı işi iyibilen bi okadarda gülen yüzlü insanlar bu kadar şeye ramen hayla nankörlük yapıyorsunuz maden işinize gelmiyor ise zorla getirmiyor sizi nerde rahat ediyosanız oraya gidin ileri geri konuşmayın…!

 22. ya tamam anladık kalkan pahalı balık.tandırda bi tek kahraman yapıyor.dünyada bi eşi daha yok.peki siz istanbulda 50 liraya patlıcan salatası satan bi yer biliyomusunuz.ayrıca fiyatların fahişliği yetmezmiş gibi birçok yorumcunun şikayeti olan yenmeyen şeylerin hesaba yazılması itiraz edince bi kalemde hesabın indirlmesi ne kadar işletmecilik ahlakına sığar.neymiş efendim temizmiş mısır ekmeğini sobada ısıtuyomuş.ha bunları yapınca insanları soymak mübah oluyo yani.zaten dürüst bi restauant işltmecisinin birinci kuralı temiz olmaktır.o çok övdüğünüz mısır ekmğinin yok salatanın alasını türkiyenin bir sürü lokantası zaten ücretsiz veriyor.birde falyanoz adlı yorumcu eğer o işletmeden değilsen adamların her kullandığı malzemenin nereden geldiğinden tutta bulaşıkların kaç derecede yıkandığına kadar nerden biliyosun çok merak etimm.

 23. Televizyonda kalkan tandır ın Mehmet Yaşin in programında çok güzel olduğunun tavsiyesini görüp merak ettim internete kalkan tandır yazdım , gitmeden önce bir araştırayım dedim. karşıma bu site çıkdı . İyiki araşttırmışım.Kalkana o parayı veririm ama diğer yazılanlar
  hesabın itiraz ile indirilmesi,
  fiş verilmemesi,
  salatanın 150 tl olması,
  vs
  bence burda ki sorun kahramanda değil kaharamanın hiç suçu yok.
  orayı televizyonda insanlara reklam edenlerde
  parası olan zaten gider orayı bulur ve zaten laf etmez
  ama bence burdaki lafların hepsini kahramandan önce gurme arkadaşlarımız hak ediyor

 24. DÜNYANIN HER YERİNDE YEMEK YEDİM. BU KADAR VASAT VE ÇOK ÇOK PAHALİ BİR YEMEK YEMEDİM.

  3 KİLO KALKAN – KARİDES-KALAMAR- PEYNİR – SALATA – 1 ŞİŞE RAKI TOPLAMDA 1.000 TL TUTTU…

  SİZ HESAPLAYIN ARTIK…

  AKLI OLAN GİTMEZ PESPAYE VE KÖTÜ BİR YER.

 25. . Arkadasim adini duymus bir yerden. Yorumlari okuyunca vazgectim. Mekan ad yapmis, milleti kazikliyorlar anladigim. Ayni baligi yandaki restoranda yesen, begenmezsin. Giderken begenmeye sartlanmissin kahramana. Kahramanda balik super cunku, o paraya kotu olma ihtimali yok, olmaz da)))) Kotu olursa kahramani dovmek lazim:) Saka bir yana begenenlerin yazilarindan bu kisilerin kultur seviyelerinin pek yuksek olmadigini anliyorum. Kullandiklari kelimelerden belli! Milletin sirtindan beles para kazanip ya da baba ana parasi yiyen tipler belli ki Har vurup harman savuruyorlar parayi. Keriz durumuna dusmemek icin de kustah kustah millete yazmislar:)))))))

Leave a Reply

Your email address will not be published.