Balık Kültürü

lakerda-016-2

Balık bilgisi olan kişilerle balık yemeğe gitmek çok faydalı ve keyifli oluyor. Aman ne yiyeyim, acaba balık taze midir, şu an hangi balık mevsimi gibi, çok önemli ayrıntılarla kafa yormaya gerek kalmıyor. Keyfine vara vara balık yeniyor..

Doğançay dönüşü, Küçükyalı sahil şeridindeki Lakerda Balık’a gittik “balık bilirlerle”. Aykut dalgıç, balığa çok meraklı. Hangi balık nerede bulunur, ne zaman yemek lazım, tazesi nasıl, ne renk olur biliyor. Cüneyt ise balık merakından küçük balıkçı teknesi almış kendisine, haftasonları sabahın erken saatinde yollara koyulup balık tutuyor. Ben de onlarla beraber kendime güzel bir balık ziyafeti çektim .. Şimdiki yorumlarım, aslında daha çok onların yorumları ve bilgileri…

Onlara göre Anadolu yakasının en iyi balıkçısı Lakerda imiş. Zaten müdavimiymişler. Sahil şeridinde yanyana bir kaç balıkçı var. Ortam güzel, aradan yol geçse de deniz kenarı, karşıda adalar..

Önden mısır ekmeği, turşu, zeytin-zeytinyağı ile açlığımızı bastırmaya çalıştık. Ardından deniz ürünlü pazı dolma ve deniz börülcesi geldi. Pazı dolması çok güzel ve lezzetli. Deniz börülcesi için Cüneyt bir bilgi verdi: Popüler olduktan sonra artık seralarda yetiştirilmeye başlanmış. Bizim yediğimiz sera mıydı bilmiyorum ama ben çok beğendim. Artık çoğu yerde kötü oluyor. Hatta geçenlerde Nuran İstinye’de bir balıkçıda geri yollamış.
Lakerdanın ise şu an mevsimi değilmiş ve güzel değilmiş Cüneyt’e göre. Ama lakerda, isminden de anlaşılabileceği gibi, en güzel burada olurmuş. Biraz soru işareti??

Kalamar tava ise yağını içine çekmemiş, içi yumuşak ve sulu. Tam sevdiğim gibi. Hatta küçük Bora hiç yemediği kadar yedi. Tekir tava içinse, garson her ne kadar yağını çekmemiş dese de ben aynı fikirde değilim. Tekir ile ilgili bir bilgi de Aykut’tan: 2 tip tekir varmış. Kayada gezen ve kumda gezen. Kayada gezen daha lezzetli olurmuş. Tekiri canlı görmek lazımmış. Eğer kıpkırmızı ise iyi demekmiş. Ama bizim yediğimiz lezzetsizdi.

lakerda-014-2

Soya soslu sardalyayı hepimiz çok beğendik. Izgara kalamarın ise üstüne ceviz serpmişler, süslemişler. 1 tane daha istedik.

lakerda-015-2

Ama gecenin, benim için bombası, ilk defa yediğim, daha önce yediysem de muhtemelen ismini bilmediğim için bir daha yiyemediğim eşkina. Nam-ı diğer kaya levreği. Izgara yapılmış ama buğulama kadar sulu ve yumuşak. Çok lezzetli bir balık. Mutlaka burada deneyin derim.

Gecenin sonunda yenilen tatlılardan dondurmalı irmik iyi değildi. Volkanonun ise daha iyilerini yedim.

Ne kadar ödendi bilmiyorum. İnternet sayfalarından gördüm, değişik fiyatlarda fiks menüleri var.
Balık ziyafeti için Aykut’a çok teşekkürler..

3 Replies to “Balık Kültürü”

  1. Lakerda’ya 2 hafta önce gittik, tuzda balık çok güzeldi. mezeleride iyi idi, tereyağında karides ve ızgara kalamar özellikle tavsiye olunur, biraz yanmış getirmişlerdi bu sefer ama yine de çok lezzetli idi. Tek hayal kırıklığı, lakerda’sı gerçekten kötü idi. Kendilerince ironi yapıyorlar sanırım. Kadı kızında kusur bulduğumuz için sevindik bizde.

    Yemek üzerine sufle istedik, ama öyle çok da güzel değildi.

    Kahvesinde sakız aroması vardı, yanında nane likörü istedik.

    şaraba fazla kaptırmıştık kendimizi, o yüzden hesap şişmiş : ) çok abartmazsanız, hesap uygun geliyor aslında. tavsiye edilir, küçükyalı sahilinde, sessiz sedasız bir yer. ambiyansı ve serviside göz dolduruyor. gidilesi yerler arasında.

Leave a Reply

Your email address will not be published.