Arslan Meyhanesi’nde hesap karmaşası

Kopyası ışık gidiş, arslan, 18.08.09 003

Yukarıdaki fotoğrafa bakarsanız, mevsimin yaz olduğunu herkesin giydiği t-shirtlerden anlayabilirsiniz. Işık, Amerika’dan 15 günlüğüne geldiğinde, bir yüzünü görelim hatunun diye, kız kıza toplanmıştık bir akşam. Işıkla Yaprak önden gidip, Arslan Meyhanesi’nde yer bulup oturmuşlardı, biz de yanlarına gitmiştik.

Refikle Yakupla bir yakınlık- akrabalık durumu söz konusu, benim anladığım. Tabaklar bile aynı tarz, o kadar yani. Zaten mekan, Refik’in hemen karşı sırasında. Yerin ismi de Refik’in sahibinin soyadıyla aynı.

Neyse, gelelim yemeklere. Mezelerin kalitesi, Asmalımescit’te yer alan diğer mekanlarda ne yemişseniz hemen hemen o ayarda, ne eksik ne fazla. Ben keyif alamıyorum artık buradaki meyhanelerde yediğim içtiğimden. Sanki hepsi aynı mutfaktan, aynı ellerden çıkmış da masaya konmuş gibi. Özensiz ve kelimenin tam anlamıyla aşksız. Rakısız çekilmiyor yani.

Önden, patlıcan salatası, ezme, italyan salatası tarzı ne olduğunu pek anlayamadığm bir şey, kavun, beyaz peynir, haydari almışız.

Kopyası ışık gidiş, arslan, 18.08.09 007

Arkadan da kalamar tava ve karides güveç. Kalamar fena değildi de, içine salçayı üsütüne de kaşarı bastıkları karidesi ben pas geçmek zorunda kaldım. Yok mu yahu, şu karidesi adam gibi yoğun tadların içinde öldürmeden pişirecek bir meyhane şu civarda?

Bir büyükten fazlasını içtik galiba. Hesap, ilk önce, 5 kişi için kişi başı 60 TL civarı geldi. Sonra, biz cadılık yapınca, hesabı kişi başı 50 TL’ye çektiler.

Rakı içince, insanların ne yediklerini ve ne kadar ödediklerini umursamadıklarını mı düşünüyorlar acaba? Bilmem ki!!!

3 Replies to “Arslan Meyhanesi’nde hesap karmaşası”

  1. ceyda içimi okumuşsun! ben de geçen haftalarda asmalımescit tarafında açılan birkaç yere burnumu uzattım ama hiçbirinde bir ışık göremedim. otto’nun sırasında her taraf parsellenmiş resmen, ama bütün menüler, bütün müzikler ve hatta bütün ambians fena halde mükerrer. kendi köşesindeki helvetia, bence bütün o civardaki tek kayda değer mekan. (ve tabi: vay be, biz bile şu 3-5 sokağın nostaljisini yapabilecek yaşa geldik demek ki!)

  2. kesinlikle haklisin ege. ben alternatif yerler arayisina coktan girmis durumdayim. bulursam da burada yazmayayim diyorum ki sadece bana kalsin. haince valla ama yani bana bir daral geldi hizlica populerlesip tuketilen mekanlardan.

  3. asmalı mescıtı duyan gelıyo ama meyhane kültürü olmayan kişiler gelmese daha iyi olacak çünkü dometes salçayı ayırt edemeyen kişiler yorum yapmasa çok güzel olacak bu kişiler meyhane yerine oturup evlerinde içseler hem asmalı mescıd bozulmaz hem de ve bu arkadaşımız amerikan salatasıyla ıtalyan salatasını ayırt edememiş ve yorum yapıyo once başka bir yere gidip hesap odesin daha sonra yıne yorumunu bekleriz kimse mekanları kotülemeye hakkı yoktur sorunun önce mekana bildirmek gerektiğini bilmediği belli hakkımızda yorum yaparken saygıyıda unutmamak gereklı olduğunuda bılmelıydı bu arkadaşımız

Leave a Reply

Your email address will not be published.