Abracadabra, yeniden

kopyasi-abracadabra-005.JPG

Dilara Erbay’ın Abracadabra’sı, Arnavutköy’de tekrar açıldı diye duymuştum ve bir gün denemek lazım diyordum. Cumartesi akşamı için Emek’e teklif ettim. O da merak ediyormuş, “olur” dedi ve hemen gittik. Yeni yer, vapur iskelesi’nin hemen karşısında, 4 katlı ahşap bir binanın tamamına yayılmış durumda. Burada, bir katı açık mutfak olan rahat bir mekan oluşturulmuş. Dekorasyonu, son senelerde pek bir moda olan “aynı ev gibi” tarzında. Manzarası şahane.

kopyasi-abracadabra-026.JPG.kopyasi-abracadabra-025.JPG

Menüdeki sıcak, soğuk, çiğ, füme ve salamura başlıklı tadımlıklar, ana yemeklerle karşılaştırınca, çok daha heyecan verici gözüktüğünden, biz büyük tabaktan vazgeçip bir sürü küçük atıştırmalık söylemeye karar verdik. Rum usulü midyeli pilav, somon çiğ köfte, peynirli kalamar ızgara, ördekli börek ve acı sos.

Önden ekmekler ve zeytinyağı geldi. Hem mısır ekmeği, hem esmer ekmek gerçekten çok lezzetliydi: yumuşaklığı, doygunluğu, tazeliği tam olması gerektiği gibi.

kopyasi-abracadabra-007.JPG

Arkadan ısmarladığımız tadımlıklar geldi hep birlikte.
kopyasi-abracadabra-015.JPG

Somon çiğ köfteden tam olarak somon tadı alınmıyor ama tadı hoş, hele üzerine azıcık limon sıkınca daha da bir hoş. Izgara kalamar lastik gibi değil yumuşak ve peyniriyle uyumlu. Ördek etli börek, özellikle yanındaki nefis acı sosuyla bir lokmalık güzel bir lezzet. Midyeli pilav, bol midye dolu, bol baharatlı ve -bana kalırsa- az limon katkısıyla daha da lezzetli hale gelen ıslak bir pilav. Herşey iyi güzel ama porsiyonlar o kadar küçük ki doymak mümkün değil. En azından biz doyamadık ve bir tabak ana yemek paylaşmaya karar verdik. Menüyü tekrar istedik ve “Jaws yahni” yani köpekbalığı yahnisini seçtik.

kopyasi-abracadabra-019.JPG

İlginç bir şeyler beklerken, güveçte pişmiş sıradan bir balık yahnisi geldi. Balık eti, kendisinden yahni yapılmaması gerektiği kadar kuruydu. Porsiyon yine ufaktı. Hem nicelik hem nitelik olarak daha çok şey beklediğimizden galiba, bu yemeği bir türlü sevemedik.

Yemekten sonra balkonda otururken üşüdük ve içeri girdik. Bir filtre kahve, bir de Irish coffee söyledik. İkisi de birbirinden kötüydü, ısmarladığımıza pişman olduk. Herşey (yemekler, 4 kadeh şarap ve kahveler) için 105 YTL ödedik. Gecenin sonunda tam doyamadığımızından olsa gerek, ödeme sırasında bu rakam bize biraz yüksek geldi. Gerçi şimdi düşününce, manzaralı, içkili ve de hoş tatlarla dolu bir yemek yediğimizi hesaba katarsak, bu kadar da olur deyip geçmek en iyisi gibi.

One Reply to “Abracadabra, yeniden”

 1. Bir arkadaş tavsiyesiyle beş kişi geçen akşam Abracadabra’ya gittik. Bir küçük şişe rakı, dört çeşit tadımlık, birer tabak ana yemek ve üstüne tatlı yiyip, kapanışı kahveyle yaptık. Hesap : 465 milyon !!!!
  Tadımlıklardan humus, çay tabağı boyutunda bir tabakta ve iki milim kalınlığında geldi. Tam biz humusun miktar ve ebadıyla dalga geçerken, ”Yahu börek söylemiştik nerede ? ” dendi. Meğer bir likör kadehinin içinde duran kraker görünümündeki dört adet çubuk, pastırmalı paçangaymış !!!!! ”Bir Börek” ki, adı gibi orijinal !! Dört tanesine 8 milyon ödediğimiz, içine pastırma tozu serpilmiş, alay edercesine masaya konmuş bu krakerlerin şokunu atlatamadan, yine porsiyonu 8 milyon olan ve 5 kişi olduğumuz halde içinde sadece 4 adet mini kroket bulunan bir küçük tabak daha masada yerini aldı. Bu arada Türkçe bilmeyen ve nereli olduğunu bir türlü tam olarak anlayamadığımız bir garson da, bütün iyi niyetiyle bize yardımcı olmaya çalışıyordu …
  Karafta servis edilen 35 cc lik rakıdan da, bardaktan bardağa hak geçmesin diye aktararak, sadece 3 kadeh doldurmayı başarabildik.
  Umudumuzu ana yemeklere bağlamıştık. Etlerin yanındaki garnitür, sanki yol kenarından toplanmış gibi duran bir avuç yeşillikti.
  Ne gözümüzü, ne de karnımızı doyurabildik. Zaten o muhteşem boğaz manzarasını da önümüzdeki camın pisliğinden tam olarak göremedik.
  Böylece Abracadabra’nın, hiç bir şey vermeden cüzdan boşaltmak gibi bir sihirbazlıkta ne kadar usta olduğunu bu lüzumsuz geceyi yaşayarak öğrendik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.