9 Ece Aksoy’da denizden

kopyasi-dsc00612

Ece Aksoy’un Tepebaşı’ndaki mini mini mekanına gitmeyeli bir yıl oluyordu. Emekler gidiyorlarmış, davet etti. Evet derken, hiç tereddüt etmedim.

Biz gittiğimizde, diğerleri başlangıçları bitirmek üzereydi. Biz de, önden kendimize göre bir şeyler söyledik. Menüde deniz ürünlü bir şeyler olunca, gözümüz başka bir şeyi pek görmediğinden, hemen soğuk deniz ürünleri tabağını ısmarladık. Yanına da yemyeşil salata.

Deniz ürünleri tabağından benim aklımda yer eden salamura balıklar ve somon füme oldu. Bütün tabağı tek başıma yiyebilirdim, hatta Yasin salamura olayından pek hoşlanamadığından, neredeyse yedim de galiba. Tam hatırlamıyorum, rakının etkisi olsa gerek.

Salata, o kadar taze ve o kadar lezzetliydi ki, yeşil salatanın iyi malzeme ve kaliteli bir zeytinyağı ile ne kadar güzel bir olay olabileceğini bir kez daha anladım.

Ara sıcaklardan, ortaya bir tane -galiba sote edilmiş- karışık deniz ürünlü sıcak bir yemek,

kopyasi-dsc00619

bir de üzerinde kaşar eritilmiş ahtapot aldık.

kopyasi-dsc00617

Karışık deniz ürünleri lezzetliydi. Kayış olmamış ve kızartılmamış kalamar, yanına karides ve ahtapotu da alınca, ortaya kötü bir şey çıkması imkansız hale geliyor zaten. En azından, benim için öyle.

Ahtapot da iyiydi iyi olmasına ama keşke o gereksiz kaşarı koymasalarmış. Ben karides güvecin ve domates çorbasının üstündeki kaşarı bile sevmeyen bir insanım, belki ondan ahtapottakini de hiç sevemedim.

Gerçi, öyle ya da böyle, gecenin sonunda, 9 Ece Aksoy’dan yine mutlu ayrıldım. Her yönüyle, tatlı bir mekan bence burası.

One Reply to “9 Ece Aksoy’da denizden”

  1. mekan çok farklı birşey sunmuyor bence. balık pazarı ve civarındaki balıkçılarda aynı lezzetleri veya benzerlerini bulabiliyoruz. bu gibi mekanlarda ben çok daha farklı hatta tapas’a kaçan birşeyler arıyorum ama bulamıyorum… fiyatlar da biraz yüksek değil mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published.