Borsa’da süt dana

Juillard dörtlüsünün bir daha bis yapmayacaklarını anlayıp, hemen çıktık. O saatte oralarda, en hızlı yemek yiyebileceğimiz yer Borsa’ydı. Lokantanın dışında Artun Ünsal telefonda fransızcasını döktürüyordu. Gerildim onu görünce. Borsa, konser olduğu akşamlar hazırlıklı oluyormuş, geç kapıyormuş. Biz on buçuk gibi dört İngiliz adamın olduğu bir masayla Hintli ana-kızın olduğu masanın arasına oturduk. Ardından konser arasında da tatlı tatlı gülücükler dağıtan Erdal İnönü et al. geldi arkamızdaki masaya. Hiç yerinde durmuyormuş, şehir şehir geziyormuş, hiç bir daveti geri çeviremiyormuş. Bir ara Mehmet Altan’ın bir grupla beraber kalkıp gitmekte olduğunu gördüm. Buna rağmen, garsonumuzun dediğine göre müşterilerin % 80’i yabancıymış. Ya yabancı grup ya da aralarında yabancı olan Türkler. Daha çok iş yemeği. Oturaklı bir havası var nitekim Borsa’nın. Barın içkileri göstermelik değil eksiksiz mesela. Daha önce geldiğimde belki camekanlı terasında oturduğumdan, belki gündüz olduğundan o kadar farketmemiştim. Turistik olduğundan “mekan” takipçisi İstanbulluların zihin haritasından düşmesi, aleyhine değil lehine olmuş.

Menü de aslında yabancılara çalışıyor. Çok klasik yemekler var. Annemin Türk yemeği dendiğinde anladığı şekilde Osmanlı mutfağı değil, daha çok Anadolu yemekleri ve bol et ağırlıklı. Garsonun kandırmasıyla salata alıyoruz ama gavurdağını o kadar da acı yapacaklarını ne bilelim. Daha az domates, daha fazla nar ekşisi alırmış. Annem yanında bulgur pilavı ve közlenmiş kırmızı biberiyle kuzu şiş alıyor. Keşkeke boyun eğmemeyi beceren ben, orta pişmiş süt danası steak. Süt danası harika. Yumuşacık, çok lezzetli bir et ve tam ayarında pişirmişler. Yanında pazı kavurma. Şarap menüsünde ithal şarap hiç yok. Üstelik fiyatlar başka yerlere göre daha makul. Mesela bizim içtiğimiz Kavaklıdere Selection 55 lira. Bunu içince öküzgözü ve boğazkereden yapılan şarapları belki de iyi şarap olmadıklarından sevmediğimi anlıyorum. Yemeklerden en çok akılda kalan, portakallı ve dondurmalı ılık irmik helvası. Ilık irmik helvası yerken Hünkar’ı anmamak imkansız ama tane tane olmadığı halde portakalın çok yakıştığı bu helva da ayrı güzel.

Geceyarısını biraz geçe kalkıyoruz. Masaların çoğu hala dolu. Garsona “gidelim diye gözümüzün içine bakıyorsunuz, değil mi?” diye sorunca gülümsüyor. 140 lira.

www.borsarestaurant.com

One Reply to “Borsa’da süt dana”

  1. Borsa’nın et ağırlıklı bir menüsü var dediğiniz gibi fakat benim gibi bir etyemez insan için bile gayet başarılı bir lokanta olduğunu düşünüyorum. -ki bu genelde benim karşılaşmaya alışık olduğum bir tablo değil; genelde arkadaşlarla bir et lokantasına yemeğe gideriz ve ben aç kalkarım-

    Buranın zeytinyağlıları çok güzeldir. Hele şimdi tam enginar mevsiminde müthiş bir zeytinyağlı enginar yenebilir. Et yemeklerinin yanına yan yemek olarak gelenler de lezzetlidir. Su böreği de bence başarılı. Tatlıları da ben kararında olarak değerlendiriyorum.

    Genel olarak, Borsa’da iyi kalitede taze malzeme kullanırlar, özenli yemek ortaya koyarlar. Değişik bir şey yemezsiniz ama bilindik tadların yüksek kalitelisini yersiniz. Son olarak, fiyatları da bana kalırsa biraz yüksektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.