Kiki’yi sevdik

Emek ve benim, buluşmak için sözleştiğimizde, yer seçimi konusunda yaşadığımız klasik bir rituel var. Emek bir yer söylüyor, ben beğenmiyorum. Ben bir kaç farklı seçenek öneriyorum, Emek bunlar arasından ikimizin de gitmediği bir tanesini seçiyor ve genelde oraya gidiyoruz.

Cuma günü beraber yemek yemeğe karar verdiğimizde, seçtiğimiz yer -daha doğrusu Emek’in seçtiği yer, demeliyim- Kiki oldu. Çukurcuma’daki çaycıyı kapatıp, Sıraselviler Caddesi üstündeki kafe-lokanta-bar olan versiyonunu açmışlar. Dekorasyonu renkli ve rahat. Arkada minik bir bahçesi var. Barı, rengarenk ve eğlenceli. Kısacası, oldukça sevimli bir mekan.

kopyasi-zencefil-kiki-016

Üstüne üstlük, yemekleri de gayet başarılı, hem de hiç beklenmedik bir şekilde.

Menüde, mezelerden sıcak ve soğuk başlangıç yemeklerine, deniz ürünlerinden et yemeklerine kadar birçok farklı seçenek var. Biz, o akşam, hem soğuk hem de sıcak deniz ürünlerinden denedik.

kopyasi-zencefil-kiki-020

Üzerine taze dilimlenmiş kırmızı soğan konmuş portakallı mezgit, portakal tadının baskın olmadığı oldukça lezzetli bir soğuk balık mezesiydi. Somon carpaccio, tat olarak bildiğimiz somon fümeye yakın bir olaydı; somon füme seviyorsanız, bunu da kesin seversiniz diyebilirim.

kopyasi-zencefil-kiki-024

Sıcak mezelerden, ahtapot ızgara yumuşaktı, kararında pişirilmişti. Porsiyonu da, bir meze olarak gayet tatmin ediciydi.

kopyasi-zencefil-kiki-026

Arkasından gelen şişte ızgara deniz ürünleri (karides, kalamar ve ahtapot), bu üçlemeyi seven insanları yalın halleriyle mutlu edebilecek yeterlilikteydi.

kopyasi-zencefil-kiki-027

Yemeğimizin sonunda, birer kahveyle birlikte elmalı turta ısmarladık. Önce, kahvenin yanına beleş kurabiyelerden getirdiler, arkasından üzeri dondurmalı turtayı. İçindeki gereksiz kuru üzümleri ve üzerindeki market dondurmasını saymazsak, turta fena değildi diyebilirim. Kurabiyelerin ise çok da bir olayı yoktu aslında, hatta Emek oldukça şekerli bile buldu ama ne yalan söyleyeyim, kahvenin yanında hafif tereyağlı tadlarıyla bence hoş oldular.

Toplam hesap, 3 kadeh Chardonnay ve Narince üzümlerinden yapılan şu an üreticisini hatırlamadığım beyaz şarap dahil 90 TL geldi.

One Reply to “Kiki’yi sevdik”

Leave a Reply

Your email address will not be published.