Beyaz Türk’ün kahvaltısı

Önce Cumartesi günü Rumelihisarı’nda Kale Cafe’de kahvaltı ettik. Öğlendi ve her masa doluydu. Birinin ucuna iliştik. Sahanda pastırmalı yumurta, menemen, patatesli gözleme ve midye tava istedik. Yok, midyeyi Selçuk istedi. Gezdirdikleri çay tepsisinden çay kaptık. Her Pazar neden önünde felaket kuyruk olduğunu, neden bir Kale Cafe çılgınlığı olduğunu anladım. Çünkü kahvaltısı ya da genelde yemeği iyi. Yumurtamda tonlarca pastırma vardı mesela. Servisi çok seri. Masa örtüleri kırmızı beyaz pötikareli. Zaten güzel manzarası, ne derler, cabası. Gereksiz süslü, çoğu çok genç insan doluydu. Pazar günü neden bu insanlarla alt alta üstüste olmak ister insanlar anlamam. 30 lira.

Pazar sabahı Beyaz Türkistan’dan (Belaturc) uzaklaşmak için hemen Aksaray’a gittik, Van Kahvaltı salonuna. Üç kişilik masa boşalmasını beklerken, bir de baktık iki Beyaz Türk! Eyvah! Burayı da işgal etmesinler noolur. Giray yine “nereden anlıyorsunuz?” diye sordu. Önce tişörtünden, saç kesiminden, sonra kızların tişörtünden, en sonunda kahvaltı ısmarlayış biçimlerinden (“şu olsun, bu olmasın, başka ne vardı?, o da olmasın”) ve diğer tüm müşterilerin aksine gazetelerini yayıp okumalarından. Kahvaltı getirme işin garsona bıraktıysak, gazete okumadıysak da sonuçta biz de kavutla murtağadan birer çatal alıp bıraktık. İkisi de bol yağlı kış besini ve halbuki bugün güzel bir ilkbahar günü. Kavurmalı yumurtayı yedik ama. Cacığı çok güzel yine. 38 lira.

2 Replies to “Beyaz Türk’ün kahvaltısı”

 1. eren merhaba,

  beyaz türk’ten kastın nedir? tam olarak anlayamadım.
  ne model bir t-shirt veya saç kesimi beyaz türk modeli oluyor?
  beyaz türk yemek mi seçer? ağır yöresel yemekleri yemez mi?
  bir de madem bu site yemek mekanları ile alakalı bir site, şöyle bir sorum daha var: beyaz türk nasıl yerlerde, nerede yemek yer? bu mekanlarda ne yer?
  son olarak, sen kendini bu tür bir gruplandırmada (beyaz-siyah türk) nereye yerleştiriyorsun?

  umarım yazdıklarımı senin tespitlerine bir saldırı olarak algılamazsın. ben algılamaya çalışıyorum, bu beyaz-siyah türk ayrımını. bu yazıyı okuduktam hemen sonra düşündüm acaba ben neyim diye? örneğin bazen oluyor ben de seçimi garsona bırakmıyorum ve şu olsun, bu olmasın diyorum. ama bazen de geliyor anlayamıyorum alt alta üst üste şıkşıkıdım kahvaltının hangi kısmı acaba, bana göre rahatlık içinde olması gereken pazar kahvaltısını ifade ediyor.

  kafam karışık bu mevzularda işte. sen de anlamışsındır muhakkak. oysa bu siteye girip şu iş günü nerede kahvaltı yaptığımı düşleyip mutlu olsam şeklinde bir amacım vardı az önce. nereden nereye gelmişim…..

 2. Valla senin yorumun üzerine daha bir düşününce anladım ki galiba sınıf atlama derdi olmayan ama yine konumunu koruma derdi olan insanlardan bahsediyorum. Para ve/ya eğitim ve/ya statü var ve özellikle kendini ispat derdi yok ama yine de kahvaltı salonuna gidince kontrolü elden bırakmıyor, oranın adabına göre kahvaltı ederse eksilir diye korkuyor, dolayısıyla kasıntı olabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.