Mantıs’ta dört çeşit mantı

Yesek listesini tamamlamaya çalışmam aslında bayağı bir işe yaradı. Rezene’yi de çıkardım çünkü kutsal bilgi kaynağı sözlükten öğrendim ki Rezene’nin sahibesi devredip kendi yerini açmış ve o zamandan beri Rezene bozulmuş. Kendi yeri için tarif sadece Şişli’nin arka sokaklarında olduğundan ibaret olduğu halde, beylere peşime düşmeleri için tek bir sihirli sözcük söyledim (mantı) ve sora sora Bağdat’ı bulduk.

mantis21.jpgEv yemekleri yapan bir yer havasından çok “imalathanenin önüne bir iki masa attık” havası var. İmalathane diyorum çünkü hem duvarlar fayanslı hem de bir paravanın arkasında beyaz kumaş boneli dört-beş kadının tezgah başında harıl harıl çalıştığı görülüyor. Menünün ağır topu mantı. En temel ev mantısı var. Bunun kıtırı, hamuru ıspanaklısı, domateslisi, kepeklisi, içi ıspanaklısı, patateslisi falan var. Ben kremalı ıspanak çorbası içip etsiz bezelye yedim. Selçuk’un ev mantısından, Giray’ın patatesli mantısından otlandım. Tabii ki birer mantı kesmedi. İkincisi neli olsun kavgası başlayınca tabağımı almakta olan genç kadın, “ikisinden yarım yarım bir tabak yapayım” dedi. Giray bu BT formülünü pek sevdi, “Amerika’da istesen bile yaptıramazsın, burada kadın kendiliğinden teklif etti” dedi. Tabağın yarısında hamuru ıspanaklı ve içi ıspanaklı, diğer yarısında kıtır mantı vardı. Mantı çok güzel. Ev dışında yemeye değenlerden. Benim sıralamam şöyle: Ev mantısı, kıtır mantı, patatesli ve ıspanaklı.

Dönüşte doğrudan caddeye çıktık: Adliye’nin oradaki ışıklardan hemen önce sağdan girin, üçüncü solda. Hatta paket servisleri var, yemeksepeti.com‘da da var gerçi ama bu güzelliğimi unutmayın: Perihan Sok. 114A Şişli, 0 212 219 68 54-55

Mantıs'ın duvarındaki baskıdan bir ayrıntı

Mantıs’ın duvarındaki baskıdan bir ayrıntı

8 Replies to “Mantıs’ta dört çeşit mantı”

 1. Ben de bir üst sokakta oturduğum halde yeni keşfettim Mantıs’ı. İyi ki de keşfetmişim çok memnunum. İyi hizmet için ellerinden geleni yapan iki sahibesi var. Anne-kızlar sanırım. Kız çok güzel, bir içim su, annesi de yaşına göre hala çok etkileyici ve kaliteli duruyor. Ha, dün öğrendim, o kız iyi bir ressammış. Rezene’yi devrettikleri zaman üzülmüştüm, nerede olduklarını sorduğumda farklı farklı cevaplar vermişlerdi yeni sahipleri. (Bizim onları bulmamızı istemiyorlarmış, yeni anladım). Mantılarına aboneyim. Genelde klasik mantıyı tercih ediyorum. Diğer yemeklerini de denemenizi öneririm. Bir sürü çeşide girmişler. Toptan üretim yapıyorlarmış aslında, yani amaç önce oymuş, sonra gelen talep üzerine masa da koymuşlar, hem toptan, hem perakende satışa da geçmişler. Beni şaşırtan arka sokakta olmalarına rağmen çok iyi iş yapıyor olmaları. Neyse, gidin deneyin derim.

 2. ben gitmedim ama bnm teyzem orada aşçıbaşı olarak çalışıyor.çok yoruluyorlarmış ama değiyormuş.bi gün ben de gitmek istiyorum.gidenlere afiyet olsun:D

 3. ilk tanıdığım günden beri severek yiyorum harika harika diğer yemekler de güzel herşey güzel

 4. Merhabalar, evimin yakınında olan Mantıs’ın ev mantısını ben de bugun denedim. Mantısı pişmemiş haliyle oldukça güzel görünüyor, bir kaşığa 3-4 tane sığıyor, bu bence ideal ölçü ne Kayseri mantısı gibi çok küçük ne de pişince suyuna tadını vermeyi engelleyici ölçüde çok büyük. Mantıyı üzerinde domates ve salça karışık bir sos ile servis ediyorlar, bu da çok güzel ben de mantının soslu olmasını severim. Ancak ev mantılarında iyi olmayan şeyler yoğurtu ve yağıydı. Mantıya tat veren bu iki en önemli maddede sorunları var. Yoğurtları hafif ekşiydi ve lezzet olarak çok iyi değildi. Halbuki özel bir imalatçıdan güzel bir yoğurt bulmuyorlar ise bile yapabilecekleri en basit şey marketten Yörsan yoğurt alıp onu kullanmak olabilirdi. Yağ olarak ise maalesef tereyağı kullanmıyorlar, kanımca bu mantıya yapılabilecek en büyük haksızlık. Kullandıkları yağ Aymar, Sana ya da sıvı yağdı.

  Mantıs mantı hasreti çektiğiniz bir zamanda yine de gidilebilecek bir mekan. Mantının hamuru lezzetli ve malzemesi iyi bollukta. Ancak daha iyisi bu mantıyı kiloyla alıp evinizde güzel bir yoğurt ve tereyağıyla kendiniz pişirmek olur bence. Kusura bakmayın kendim Tatar olduğum için ve evimizde çok güzel mantı piştiği için bu konuda standartlarım biraz yüksek.

  Bu arada Şişli ve Kurtuluş civarında diğer lezzetli adresler için benim blog’uma da bakabilirsiz. Adresi http://turkiyevedunyadanlezzetler.blogspot.com/ . Çok selamlar.

 5. BİR GÜN; YALNIZCA MANTI YEMEK İÇİN GİDEBİLECEK KADAR YALIN OLACAĞIM BİR GÜN BELKİ YORUM YAZMAK MÜMKÜN OLUR.

 6. BİR GÜN; YALNIZCA MANTI YEMEK İÇİN GİDEBİLECEĞİM BİR GÜN BELKİ YORUM YAZMAK MÜMKÜN OLUR…

 7. Zeki Bey, mantı yemek için gidebileceğiniz bir gününüz varsa, 4. Levent’teki “Neşe’m Mantı”yı öneririm. Çok lezzetli, tam bir ev mantısı. Çok yerde mantı yedim ama böyle lezzetlisini hiç yememiştim. Kilo ile de satılıyor. Gitmek isterseniz Mövenpick Otel’in iki arka sokağında. Tavsiye ederim..

Leave a Reply

Your email address will not be published.