Tandoori’de gulab jamun

Hadi Emin’i kırmayayım, Çin / Hint / Japon kategorisine bir de Tay ekleyeyim. Üç Tay lokantasına ne kategorisi diyeceğim ama Hint lokantalarının durumu da pek parlak değil.

Tandoori’ye yedi sekiz yıl önce gittiğimde çok iç karartıcı bulmuştum. Basık, karanlık ve boş. Müziği ve dekoruyla bir etniklik ve estetiksizlik ittiriyor. Bu sefer gittiğimde değişmemişti, hatta yine iç karartıcı buldum ama zevksiz bir deneyim değildi. Kanaatkarlıkları hoşuma gitti herhalde.

Yemekler de gayet iyiydi. Biraz yağlı, bol acılı, miktarı azca ama lezzetli. Hiç Türkleştirmeye de çalışmamışlar. Lamb palak yani ıspanaklı kuzunun eti yumuşak, ıspanağı tazeydi mesela. Tavuk tikka masala da, kuzu tikka da iyiydi. İki pilavı, özellikle safranlısını da sevdik. Tatlı olarak yediğimiz rasgulla, şerbetli iki adet peynir topu, gulab jamun ise aynılarının kızarmışıydı.  Yok hayır, uyduruyorum, gulab jamun, vaktiyle de değindiğim üzre manda sütünden yapılıyor. Buradakini süt tozundan yapıyorlarmış. Çok bayılmadım ama iyisinin güzel birşey olduğuna inancımı kaybetmedim.

Bu arada, 18 yıldır açıkmış burası.

3 kişi 120 lira.

www.tandooriistanbul.com

3 Replies to “Tandoori’de gulab jamun”

  1. Bu korkunç restoran için sakın güzel demeyin…hayatımda hiç bu kadar para verip de sofradan aç kalkmamıştım…üstelik de yediğimiz yemekler korkunç kötüydü…

Leave a Reply

Your email address will not be published.