Rejans’ta adbirnaya

Ben artık herşeyi fesat tarafından görüyorum. Rejans kapanıyor haberlerini okuyunca da, artık işlerinin azaldığını, insanları tekrar çekmek için böyle birşey uydurduklarını düşündüm. Emre haberi yazan gazetecilerden biri için, güvenilir olduğunu, bu tür bir marketing gimmick‘e razı olmayacağını söyleyince de bu sefer sözkonusu ev sahibi ile bir danışık dövüşük olayı olabileceğini düşündüm. Bilemiyorum. Belki Zinnur hanım artık pek işin içinde olmadığından öyle düşünüyorumdur. Belki de bu kadar uzun bir geçmişi olan bir lokantanın şu an olduğu yerden çıkmak zorunda kalmasının neden bu kadar önemli bir olay olduğunu anlamadığımdan. Daha önce yangın çıkmış bir ara biliyorsunuz. Bir iki sene kapalı kalmış. Dünyanın sonu mu gelmiş? Hayır. Baylan pastanesi mesela. Beyoğlu’nda başlamış, taşına taşına, şube aça aça şimdi Kadıköy’deki yerine gelmiş. Evet, vah vah yok olan nostaljisi kurulası birşeyler de var, bal gibi devam eden bir gelenek de. Bence Rejans taşınsa, yeni gıcır bir yer açsa da, niyet olduktan sonra, geleneği her yere taşır.

Ama bütün bunlar Rejans’a gitmek için engel değil tabii. Emre bir on yıldır falan gitmemişmiş, iyi bahane olmuş. Perşembe akşamıydı galiba ve 3-5 masa doluydu. Şansımıza bize daha sempatik olan garson geldi. Menü biraz kısalmış gibi geldi. En azından sayfa sayısı. Güzel yemek yiyip muhabbet ettik sonuçta ama birşeyler eksikti. Belki limonlu votka!

Yediklerimizin fiyatlarını not etmişim o akşam. Paylaşayım: 33 malzemeli salata, vitamin salatası gibi bir adı var (16 lira), piroşki, bizde olduğu gibi hamurdan değil de galetada kızartılan krep içinde (10 lira), pate, daha az (!) sempatik garsonun dediğine göre kendi çeyizinden olan ördek kafası şeklindeki tabakta (9 lira), oliviye, yani bizim Rus salatası dediğimiz şey (9 lira), DLC kalecik karası (58 lira), şatobriyan, iki kişilik, patates, sebze ve iki sos ile servis edilen (68 lira), domuz pirzolası ıspanak, soğanlı patates rendesi ve elma püresi ile (35 lira), adbirnaya jambon ve peynire sarılı, pane biftek (35 lira). Toplamda 280 lira. Bence tuzlu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.