Mikla’da çiğ levrek

Jill bir haftalığına İstanbul’da ve ilk gece için favori restoranım olan Mikla’ya gitmeye karar veriyoruz. Mikla Marmara Pera otelinin en üst katında. Gerek muhteşem tarihi yarımada manzarası, gerek kuzey esintileri taşıyan “understated” ve rahat dekorasyonu, gerek Akdeniz-Türk-Kuzey Avrupa sentezi yemekleriyle “ben farklıyım” diyor ve çıtayı oldukça yükseltiyor.

Mikla’da yemekler genellikle kuzu ve deniz ürünü ağırlıklı. Başlangıç olarak peksimete benzer bir hamur içine yerleştirilip kızartılmış hamsi ve çiğ levrek alıyoruz. Hamsinin yanına limon köpüğü çok yakışmış. Hem geleneksel, hem de farklı bir tat ortaya çıkmış. Çiğ levrek, çok ince fileto haline getirilmiş, limon suyunda marine edilmiş, üzerine biraz frenk soğanı, dereotu, salatalık ve osetra havyarı serpiştirilmiş. Sade bir başlangıç yemeği olmasına rağmen geceye damgasını vuruyor.

Jill ana yemek olarak ızgara levrek alıyor. Yine sade; arpacık soğanı, ekşili, domatesli hafif bir sos içinde. Levrek gereksiz yere fazla pişirilmemiş; içi hala sulu. Birçok balık restoranında maalesef balıklar fazla pişirilir ve kurutulur. O yüzden İstanbul’da balıkçılara korkarak gidiyorum. Burda yediğimiz hamsi ve levrek ustaca hazırlanmış.

Ben kuzuyla devam ediyorum. Kuzu madalyonları patates köpük ve ballı kuru kayısı soteyle hazırlanmış. Anadolu mutfağında da kullanılan kuru kayısının ve tatlının kuzu etiyle mükemmel uyumunu kanıtlıyor.

Tatlı olarak yoğurtlu sorbeyle servis edilen anasonlu krem brüleyi paylaşıyoruz. Oldukça hafif bir tatlı. Yoğurtlu sorbe çok başarılı ve krem brülenin yanına yakışmış.

Beş kadeh chablis ve cabernet-öküzgözü karma şarabı ile birlikte hesap toplam 240 TL gibi geliyor. Biraz pahalıca, ama birçok balık restoranından daha ucuz. Kimse de size birşeyler kazıklamaya çalışmıyor. Böyle kaliteli bir yemeğe ve servise değiyor.



Leave a Reply

Your email address will not be published.