Güler Ocakbaşı’nda kaşarlı fıstıklı

Ege’nin ve Burak’ın yazdıklarından sonra burası için de bana yazacak birşey kalmamış gerçi ama ben de “he, uygundur” diye kafa sallamak istiyorum Güler Ocakbaşı için. Benim deneyimimi eğlenceli kılan ocakbaşına, hem muhabbetten geri kalsam sorumlu tutulmadığım hem de Ahmet Usta’yı iş başında izleyebildiğim köşeye oturmam oldu. Hem etleri şişe diziyor, kömür ateşini ayarlıyor, eşeliyor, şişleri çeviriyordu, hem etrafı sürekli toparlıyor, tezgahını siliyor, işi bitmiş şişleri, boşalan tabakları yerlerine koyuyordu, hem bizim muhabbetimizi dinleyip arada laf atıp, fıkra anlatıyordu hem de telefonla arayan müdavimlerin siparişleri alıp garsonlara talimatlar yağdırıp hesap vakti gelen masanın neler yediğini takır takır sayıyordu. Müthiş. Uzun zamandır ne böyle iş aşkına ne böyle bir yemek yapma zevkine şahit olmamıştım. Üstelik Pınar’ın kaburgadan çekinmesi üzerine bize Karaman’la Kıvırcık kuzunun farkını, ukalalık etmeden anlattı.

Benim tav olduğum an, sarmısakları bıçağının kenarıyla dövüp, doğrayıp, kuzu etlerini şişe geçirmeden önce bu sarmısak, kekik ve pul biberle mıncıkladığı an oldu. Fıstıklıya kaşar koyması, kaşarlı mantar yapması, ezmeyi yapma hızı gibi şeyler de olabilir. Hem iyi, hem yeni. Ne şiş yanıyor, ne kebap (pardon, dayanamadım).

Esra Nuri’yi aradı. Nuri “biz dört erkek Güler’deyiz” dedi. Onları oraya Kaan’ın götürdüğü anlaşıldı. Esra, “biz de dört hatun size katılalım o zaman” dedi. Dört hatun gittik. Pek eğlenceliydi ama haremlik selamlık oturduk. Yedik içtik. Kaan gecenin sonunda “ben çağırmıştım” dedi. Zaten müdavim. Sağolsun hesabı o ödedi. Uzun lafın kısası hesap ne tuttu bilmiyorum.

3 Replies to “Güler Ocakbaşı’nda kaşarlı fıstıklı”

  1. biz de geçen hafta güler’in esentepe’deki yeni yerini teftişe gittik. esentepe metro çıkışından birkaç sokak astroria’ya doğru, ana caddeye paralel keskin kalem sokak’ta. harbiye’deki yerim dar yenim dar ruhundan uzak, pek ferah, pek yeşillik bir yer olmuş -özellikle arka bahçe kısmı. servis, mezeler ve kebaplar zaten on numara. yine sevdim, yine yedim, yine giderim.

  2. Güler ocakbaşı Esentepe şubesi de konum ve yer ulaşım bakımından kolay bir yerde kurulmuş öglen yemeğine gittik çok muhteşem kalabalık bir ortamda .Temiz servisi ile yeni tatları ile harika bir hizmet sundular.
    Esentepe Gazeticiler Mahallesi Keskin Kalem Sokak No:37/1 Esentepe İstanbul – 0212 267 38 56 begin_of_the_skype_highlighting 0212 267 38 56 end_of_the_skype_highlighting / 0212 211 29 27 begin_of_the_skype_highlighting 0212 211 29 27

  3. geçe n hafta içinde biri esentepe diğeri de harbiye şubesi olmak üzere 2 kez ziyaret ettim güler ocakbaşını. fıstıklı-kaşarlı zaten efsane bir tat ama garsonarlın güler yüzü ve hizmeti dikkat çekiyor. 12 kişi gittiğimiz için ocakbaşına oturma fırsatımız olmadı ama en kısa zamanda yeşil efe + fıstıklı kaşarlı için ocakbaşında yerimi ayırtacağım. tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.