Sofyalı 9’da ahtapot salatası ve pazı dolması

kopyasi-dsc00415.JPG

Cumartesi günü, kızlarla muhabbet edip içki içmek ve güzel yemek yemek için Sofyalı 9’da buluştuk.  Ufak, sarı duvarlı, sevimli bir yer burası. Belki en çok sevdiğim meyhane değil ama rahatlıkla “iyidir işte!” diyebileceğim bir yer.

O akşam, meze tepsisinden ahtapot salatası, muhammara, acılı ezme ve haydari aldık. Kavun biz gittiğimizde zaten masada vardı, beyaz peynirleri de arkadan getirdiler.

Ahtapot salatası oldukça iyiydi; ezme ve haydarinin ne eksiği ne fazlası vardı; muhammara sanki biraz kuruydu ama iri iri ceviz parçalarıyla bu açığını kapadı.

Ara sıcaklardan, bir Sofyalı klasiği olan fincan böreği aldık önce.

kopyasi-dsc00422.JPG

Yağda kızartılmış peynirli börek, sıcak sıcak geldi. Ben pek sevmedim ama bizim kızların hoşuna gitti. Arkadan kalamar tava söyledik.

kopyasi-dsc00428.JPG

Kalamar kötüydü, yağ çekmişti galiba ya da üzerini kaplayan hamurumsuda çözemediğim bir başka sorun vardı. Herkes birer tane alıp bıraktı, yazık oldu o koca porsiyona.

Ama bir başka klasik olan etli pazı sarma, beni mutlu etti.

kopyasi-dsc00433.JPG

Bol etli, kıvamında pirinçli harcıyla sarmaları, üzerlerine yoğurt koyup koyup yedik.

Toplam hesap, 35 lik Angora, 2 duble rakı ve 4 bira ile beraber 150 TL geldi.  Zamanında fiyatları Asmalımescit’teki diğer yerlere kıyasla uygun diye bilinen Sofyalı, zam yapmış hafiften. Bunu da böylece öğrenmiş olduk.

2 Replies to “Sofyalı 9’da ahtapot salatası ve pazı dolması”

  1. Hesap yenilene göre gerçekten fazla,dediğiniz gibi asmalımescitte goreceli olarak uygun yerlerdendir sofyalı, o uygunluk tarih olmuş

  2. Anladigim kadariyla ortaya oyle ana yemek gibi birsey de yok,bir de kalamari da yiyememissiniz,gercekten yazik olmus,gunah vallahi!Bitti kalmadi ,birakmadilar vallahi artik insanda sirf meze yiyip icki icme zevkini!Hulya.

Leave a Reply

Your email address will not be published.