Eyüp Aziyade’de kebap ve manzara

Cumartesi günü Müge ve Kıvanç’ın, Murat Hoca’nın “Istanbul Gezi Rehberi” önderliğinde çıktıkları Istanbul turuna dahil oldum. Kıvanç Doğa’ya da haber vermiş. 4 kişilik kadromuzla Ayvansaray taraflarından başlayıp küçük camileri, dar sokakları geze geze, Eyüp’e vardık. Semtin ruhundan olsa gerek üzerimize hoş bir rehavet çöktü. Pierre Loti’de yorgunluk atalım dedik. Sonra biraz daha tırmanınca Aziyade Restaurant’ın tabelasına denk geldik. Buralarda turist kazığı yer miyiz acaba diye bir paranoya dalgası geçti önce, ama sonra içeri girmeye karar verdik.

Pierre Loti kahvesinin arka tarafında, bahçeler içinde bir butik otel ve bir de bu restoran var. Girişe çok medeni bir şekilde menü ve fiyat listesi koymuşlar. Bir sürü kebap çeşidi görünce bizde gözler döndü zaten, hemen bir masa seçtik, Pierre Loti’den görünen manzaranın aynısına karşı oturduk. Temiz ve nezih bir yer. Hemen bir tabak zeytin, peynir ve ekmek getirdiler. Önden mercimek çorbası istedik. Üstüne ıspanaklı ve peynirli muska börekleri geldi, ana yemek olarak da çökertme kebabı, kuzu tiftikleme ve hünkar beğendi söyledik.

Hakkaten tıka basa yedik ve yediklerimizden de memnun kaldık. Benim çökertme kebabının etleri muhteşemdi. Yanında püresi, ızgara sebzeleri, kibrit patatesi ve sosuyla bana fazla bile geldi. Kuzucular da yemeklerini beğendiler. Yemeğin üstüne ayva tatlısı söyledik. Bol tarçınlı, az kaymaklı ayvalar birer dilim portakal üstünde geldiler. Tadı fena değildi, ama ayva tatlısı gibi değildi. Fazla deneysel bulduk, pek beğenmedik. Üstüne kahve filan içti gençler. Yemekle de kola ve su içmiştik. Hesap toplam 150 küsur geldi. Adam başı 40’a çıktık. Aziyade’nin turist kardeşlerimizi getirmek için iyi bir seçenek olduğuna karar verdik.

Tabi içki yok – bunu da yazmaya korktum bir an. Biliyorsunuz Moda Iskelesi meselesi sosyal patlama yarattı Yesek’te. Ama Eyüp zaten konsept olarak içkili bir semtimiz değil. O bakımdan sorun olmaz herhalde!

http://www.atalartur.com/aziyade.asp?blm=azi

Leave a Reply

Your email address will not be published.