Eski Sedir, yeni Lavanta

Ne zamandır gitmek istiyordum, cuma akşamı denk geldi. Elif’in konseri öncesi güzel bir yemek yiyelim diye gittik. Ortam, bal dök yala tabir edilecek kıvamda, pek temiz pek nezihti. Sokaktaki sedirlere lila rengi minderler koymuşlar, binanin içini bir boyamışlar, ferah olmuş. Menü eskisi gibi, özet ve kazık. Ama yediklerimiz gerçekten çok lezzetliydi. Fesleğenli püre üzerinde enginarlı bonfile parçaları ve ıspanaklı risotto’yu aşağıda görebilirsiniz. Porsiyonlar -mekanın havalı imajı gereği- küçük. Aç kalmadık, ama daha büyük olsalar rahatsız olmazdık hani.

lavanta.jpg

Şu saltanat kayığı kadar tabakta avuç içi kadar yemek getirme tribinden ilk vazgeçen “havalı” mekan gönlümde taht kuracak, her yerde her dakka reklamlarını yapıcam, eşi dostu her fırsatta oraya götürücem. Tamam, parası neyse veriyoruz da güzel kardeşim, tabağın çapı 30 cm, masanın çapı 50 cm, bu tabaklar masaya sığmıyor!

yemekler + ice tea + su = 56 ytl.

2 Replies to “Eski Sedir, yeni Lavanta”

  1. masları biraz büyütseler de bence iyi bir çözüm olabilir. ya da hem masayı büyütsünler hem de koca tabaklar içindeki yemek miktarını. bak o zaman daha iyi olur sanki :)

  2. ya ben yanlis bir yerin menusune mi baktim? gecen pazar yururken onunden gectik, ve bende ege restorani alacati su bu aciliyor diye gazetede okudugum icin masalrda duran menusune bir goz gezdirdim, istanbuldaki restoranlarin %95 iyle ayniymis gibi geldi bana; pizza, makarna, hedo, hodo, istanbulda pizza yiyecek yer olmadigindan olacak lavanta menusune koyma zorunlulugu hissetmis….
    ortakoy tiklim tiklimken bir masasinin bile dolu olmamasindan olacak garson tarafindan oturmamiz icin lutfenli gozlerle bakildik, ama banyandan yeni cikmis oldugumuzdan ve orkinosu disinda her seyi cok guzel olan orkinos salatasi beni tika basa doyurdugundan yemeklerini deneyemedim o yuzden lezzetiyle ilgili bir yorum yapamayacagim.
    ama sadev menu ustunden konusursak sanki bu mekanin ege, alacati olayi biraz reklam, birazda imaj malzemesinden oteye gecmiyor gibime geldi….

Leave a Reply

Your email address will not be published.