Miço’nun Yeri (Çapa-Şehremini civarı)

2007 yılının son yemeğini dışarda yiyelim dedik. Dilekle beraber onun tavsiyesiyle Miço’nun Yeri’ne gittik. Ne yesek diye düşünürken Dilek karışık kebabın çok güzel olduğunu, abisi yerken aklında kaldığını söyledi. Biz de ortaya 2 karışık kebap söyledik. Önden gelen ezme salata, turşu, peynir-tereyağı tabağı zaten büyük ölçüde doyurdu. Arkadan fındık lahmacun ve karışık kebap. Kebabı görene kadar zaten oldukça doymuştuk. Ama kararlıydık çatlayana kadar yedik. İnanılmaz bir ziyafetti. Yusuf ustanın ellerine sağlık. Arkadan gelen orta kahveler de şahaneydi. Miço’yu diğerlerinden farklı kılan masaların üstünde yer alan müşteri yorumları. (Çok başarılı bir reklam çalışması-2 saat oturduk sırf onları okumak için.)

2 kişilik karışık kebap+ diet cola+soda(tabi ki ihtiyaç kabilinden)+su=37-YTL

Balizza’da kekik salatası

Son iki senede şunu öğrendim ki, ben birşeyi çok istiyorsam, kendimi dinlemeli ve yapmalıyım. Faturası ağır oluyor sonra. Mesela eski komşuma gürültü ettiği için kıl oluyordum, polis çağırasım vardı. Gerek kalmadı çünkü bir hafta sonra dayak yedi, polis geldi bize “evde miydiniz, gürültü duydunuz mu?” diye sorular sordu. Polisle ve dayakla tek görüşmesi o olmamış. Bir gün spora hiç ama hiç gitmek istemiyordum. Bir vardım ki binada yangın çıkmış, spor salonu bir hafta iptal. Bir iş teklifini kabul etmek istemiyordum, bütçe çıkmasın da hayır demek zorunda kalmayayım istiyordum, bütçe çıkmamakla kalmadı, kurum ciddi mali krize girdi. Cihangir ve Gümüşsuyu’nun tüm merdivenlerini baştan aşağı yaptırmayı hayal ediyordum. Neden bilmiyorum, hemen önümüzdeki merdivenleri son bir aydır kazdılar, yeniliyorlar. Kendimden korkar oldum.

Balizza adlı kıyafetçinin Okmeydanı’ndaki outlet binasında iyi bir kafe olduğunu duymuştum ve E5’te ne zaman önünden geçsek, nasıl bir vesile olur da giderim diye kuruyordum kafamda. Aklımda hemen yanındaki hastaneye bir hafta abone olmak gibi birşey yoktu tabii.

Neyse gittik işte annemle bir öğlen. Şık bir yer yapmışlar. Yüksek tavan, kocaman siyah abajurlu, siyah kristalli avizeler, kocaman kırmızı yapma çiçekler, deri menüler. Ses sistemi, bar falan ne gerekse yapmışlar. Ama anladığım kadarıyla burayı para kazanmak için değil, toptan mal sattıkları, iş yaptıkları adamları etkilemek, sürekli dışarıda ona buna para kaptırmamak için yapmışlar. Bizden başka bir masada iki kişi vardı ki dışarıdan gelmemişlerdi, tanıdıklardı herhalde. Buna rağmen birçok yerden çok çok daha iyi servisi ve yemeği vardı.

Garson önce lavaşımsı, çıtır ekmekler, zeytinyağı ve salça getirdi. Sürekli suyumuzu doldurdu. Kekik salatası, nam-ı diğer zahter salatası isteyince “hazır yok, uzun da sürer ama azıcık getiririm” dedi. Herhalde taze olmadığı için vermek istemedi ama hazır olan azıcık bile güzeldi. Roka ve domates salatasının rokaları körpe, sosu tam kıvamındaydı. Bu üçüyle doyardık zaten. Ama küçük pizzalar istemiştik: biri dört peynirli, biri etli, con carne. Pizzalar da düzgündü. Zaten taş pizza fırını ve önünde hamurları açan pizzacı görünüyor, mutfakta gizli değil. Pek keyfimiz olmadığından çok zevkine varamadık ama düzgün doyduk ve 34 lira verdik. Hatta bitiremediğimiz pizzayı paket ettiler hemen.

Şansa bakın, bunu ofiste dalga geçme niyetine yazıyordum. Demin kalktım, içeri gittim, kahve suyu koydum, ofisten biri Şamdan dergisi almış, açtım ona baktım. Bir baktım ki Balizza hakkında yazı sahibi ile röportaj. “Dışarıda misafir ağırlamak zor, ondan açtık burayı” diyor nitekim. Masalardaki kırmızılı şamdanları, deri koltukları unutmuşum.

Bir daha gitmek isterim çünkü menüde bonfile, makarna gibi klasik şey çok da patlıcanlı lahmacun, kazbaşı kebabı, ciğer kebabı ve Antakya usülü başka şeyler kaldı aklımda. Ben aşçı Antakyalı zannediyordum, röportaja göre annesiymiş Antakyalı olan.

Yeni Adanalı: Mesut

Nispetiye Caddesi üzerindeki pembe (hiç delikanlı değil) “Mesut” tabelasını görünce her zamanki gibi birileri meşhur bir ismi almış kullanmış diye düşündüm.  Zira Adana’ki salaş kebapçı Mesut’un İstanbul’da hem de Etiler’de şube açacağı pek olası gelmedi.

Adana’daki asıl mekan salaş derken müsaade edin biraz açayım:

  • 5 sene öncesine kadar yerlerde talaş vardı.
  • Tuvaletlerinde el kurulamak için bir tarafı yağlı pembe kağıtlar (yoksa tabelanın ilham kaynağı bu mu?) hala kullanılıyor.
  • Oturunca masanıza önce bir saman kağıdı seriyorlar.
  • Arabanızı park ederken kolunda beyaz üzeri kırmızı birşey yazılı yaşlı bir amca “gel gel” diyor.
  • Seha Adana’ya ilk kez geldiğinde buraya gitmiştik de benimle gelen Adana yerlisi arkadaşlarım turist kızı o mahallelere soktuğum için bana kızmışlardı.

Tabii ki Etiler’deki şubede bunların hiçbirisi yok.  Sayısını bilemediğim biraderlerden birisi açmış, ustalar Adana’dan ithal edilmiş.  Servis güleryüzlü ve hem kebap hem de benim favorim olan kemikli piliç şiş oldukça otantik ve sağlıksız.  Bir Adanalı olarak tavsiye ederim.

Eksi olarak Adana’daki gibi turunç yerine limon getiriyorlar.  Orada yediğim tahinli mezeyi İstanbul’da nedense yapamadılar, ben de adını hatırlayamadığımdan adam gibi tarif edemedim.

Bol rakı ile adam başı 60 falan verdik ama gerçekten de hayvanca sipariş verdiğimizi belirtmem lazım.  Medeni insanlar gibi yeseydik adam başı 40’a çıkardık herhalde.

Mikla’da çiğ levrek

Jill bir haftalığına İstanbul’da ve ilk gece için favori restoranım olan Mikla’ya gitmeye karar veriyoruz. Mikla Marmara Pera otelinin en üst katında. Gerek muhteşem tarihi yarımada manzarası, gerek kuzey esintileri taşıyan “understated” ve rahat dekorasyonu, gerek Akdeniz-Türk-Kuzey Avrupa sentezi yemekleriyle “ben farklıyım” diyor ve çıtayı oldukça yükseltiyor.

Mikla’da yemekler genellikle kuzu ve deniz ürünü ağırlıklı. Başlangıç olarak peksimete benzer bir hamur içine yerleştirilip kızartılmış hamsi ve çiğ levrek alıyoruz. Hamsinin yanına limon köpüğü çok yakışmış. Hem geleneksel, hem de farklı bir tat ortaya çıkmış. Çiğ levrek, çok ince fileto haline getirilmiş, limon suyunda marine edilmiş, üzerine biraz frenk soğanı, dereotu, salatalık ve osetra havyarı serpiştirilmiş. Sade bir başlangıç yemeği olmasına rağmen geceye damgasını vuruyor.

Jill ana yemek olarak ızgara levrek alıyor. Yine sade; arpacık soğanı, ekşili, domatesli hafif bir sos içinde. Levrek gereksiz yere fazla pişirilmemiş; içi hala sulu. Birçok balık restoranında maalesef balıklar fazla pişirilir ve kurutulur. O yüzden İstanbul’da balıkçılara korkarak gidiyorum. Burda yediğimiz hamsi ve levrek ustaca hazırlanmış.

Ben kuzuyla devam ediyorum. Kuzu madalyonları patates köpük ve ballı kuru kayısı soteyle hazırlanmış. Anadolu mutfağında da kullanılan kuru kayısının ve tatlının kuzu etiyle mükemmel uyumunu kanıtlıyor.

Tatlı olarak yoğurtlu sorbeyle servis edilen anasonlu krem brüleyi paylaşıyoruz. Oldukça hafif bir tatlı. Yoğurtlu sorbe çok başarılı ve krem brülenin yanına yakışmış.

Beş kadeh chablis ve cabernet-öküzgözü karma şarabı ile birlikte hesap toplam 240 TL gibi geliyor. Biraz pahalıca, ama birçok balık restoranından daha ucuz. Kimse de size birşeyler kazıklamaya çalışmıyor. Böyle kaliteli bir yemeğe ve servise değiyor.



The House Cafe’de körili mercimekli somon

Bir günlük “yiğit adam, koca adam” kampanyası kapsamında gittik. Ben ki The House Cafe’ye kıl olanlar ve kıl olmayanlara kıl olanlar safında başı çekenlerdenimdir, bu sefer sevmeye karar verdim. 15 liraya mı 16 liraya mı ne, mercimekli ve noodle’lı acı bir çorbanın üstüne konmuş bir parça somon yedim. Baharatlarını sevdim. Böyle bir yemeğin biraz normalleşmiş olması, ala vala olmadan, mahalle muhallebicisinde, pardon, The House Cafe’sinde yiyiverebilmek hoşuma gitti.

Romantika’da pazar kahvaltısı

romantika1.jpg

romantika2.jpg

Bu sefer resimler anlatsın olayı. Emre’nin sağolsun ayarladığı Romantika’daki kahvaltıdan notlar:

  • Hava soğuk olduğu halde içerisini o kadar iyi ısıtmışlar ki piştik hepimiz.
  • Açık büfenin çok özelliği yoktu ama börek, kek çeşidi iyiydi.
  • Açık büfe kahvaltıdan (20 lira) gayrı bol bol paçanga böreği, menemen, türk kahvesi istememize rağmen hesap uçuk gelmedi (adam başı 25 lira).
  • Omleti yapan aşçının başında durup, talimatlar vererek yumurtayı az pişirmesini sağladım.

romantika3.jpg

Dubb’da palak paneer

dubb1.jpg

Bu fotoğrafta ne sanatsal bir iddia var ne de belgesel. Yalan, belgesel bir iddia var ama Aya Sofya’yı değil, Dubb’ın terasından Aya Sofya’nın ne kadar da rahatça görülebildiğini belgeleme iddiası. Hele kışın ağaçlar yapraklarını dökünce.

Utku gidivericek korkusuyla toplaşıp yemek yedik. Ufuk’la Emi Dubb öneriyordu, uyduk. Biz vardığımızda Koray, Zeynep ve Emre oturmuş birşeyler ısmarlamaya başlamışlardı. Bu ekibin mızmızlık yapmayıp herşeyden yemek istemelerini seviyorum. O sayede gelsin papardum‘lar, samosa‘lar, gitsin naan‘lar, palak paneer‘ler şeklinde başlayıp soslu, sossuz, kuzulu, tavuklu her tür ana yemekle de devam ettik. Palak paneer (küp küp peynirli ıspanak püresi) delisi Koray buranınkini beğenmedi. Paneer yani peyniri fazla tazeydi, dağılıyordu. Aynı ekip Musafir’e de gittiğimiz için genel kanı oranın daha iyi olduğu idi. Ama buranın naan‘ları yani ekmekleri daha iyiydi. Sıcak, bol malzemeli, pide gibiydiler. Bir turist çift vardı, onlar erken erken gidince tüm lokanta bize kaldı. Yemekten sonra çay-kahve için terasa çıktık. Hint çayını fazla sütlü bulduk. 7 kişi, 399 lira, 138 lirası şarap.

www.dubbindian.com

Pizza Daisy’de pizza

Hani Truva’yı dönemlerine göre farklı katmanlara ayırmışlar ya, üstüste inşa edilmiş, birbirlerine geçen, şimdi geriye dönüp bakınca karmaşık görünen katmanlara. Ben de hep yaşayan şehirler için o tür bir arkeoloji, en azından o tür arkeolojik haritalar hayal ederim. Bir mahalle 3 yıl önce nasıldı? 5 yıl önce? 20 yıl önce? 120 yıl önce? Görsel olarak katman katman ayırabildiğimiz bir uygulama, bişi olsa. Mesela Nişantaşı’nda, şimdiki Balenciaga-Cities-Cartier-Tabure-Zazie katmanını kaldırıyorsun, bir altından iki yıl önceki Louis Vuitton-Boss-Beymen Brasserie katmanı çıkıyor. Birkaç yıl daha geriye gidiyorsun, buz-Mezzaluna-Mango çıkıyor. Daha geriye gidince Şişli Terakki-Yufka-Bella Cafe çıkıyor. Yeterince geri gidince avlanılacak hayvanlar ve sultanın attığı oklar çıkıyor!

İşte üç vakte Balenciaga’nın ve Louis Vuitton’un dükkan açacağı bir sokakta Pizza Daisy’de yiyince bir iki katmanın içiçe geçtiği bir yerdeymişim gibi hissettim. Şişli Terakki-Yufka-Bella Cafe katmanından kalma bence. O zamanın gençlerinin takıldığı, kendilerini çok ciddiye aldıkları mekanlardan biri olduğunu görmek zor değil. Olayı nedir çok merak ediyordum. Birkaç olayı varmış: 1) Güzel domates çorbası. 2) Sahibi olduğunu tahmin ettiğim yaşlıca çiftin samimiyeti. 3) Chicago style! Hiçbirini açıklamaya gerek yok sanırım. Birkaç katman daha var olmalarını sağlayacak olan ikincisidir kanımca.