Reina Restaurant’ta Orfoz

Geçen cumartesi Kuruçeşme’de, Reina’nın içerisinde kendi ismini taşıyan lokantaya gittik. Başlangıç olarak dana ve kılıç carpaccio, cajun baharatlı çıtır tavuk salatası, ızgara kalamar ve jumbo karides istedik. Carpaccio lar “fena değil” in biraz ötesinde; çıtır tavuk ilginç değil ama lezzetli, porsiyonu da kocaman; ızgara kalamarın yumuşaklığı tam kıvamında ama üzerine döktükleri gereksiz bir sos yüzünden fazla tatlı hale gelmişti.

Ana yemek olarak ben fırında orfoz aldım. Patlıcanlı, kiraz domatesli, mantarlı ve hafif kremalı bir sosla kocaman bir orfoz filetosu geldi. Pamuk gibi, kararında pişmiş ve çok lezzetliydi. Masadakilerden bazıları süt danası pirzola, biri kuzu külbastı, iki kişi de penne arabiatta yedi. Pirzolalar kocamandı, kimse bitiremedi. Kuzu külbastı, bir top pilav, patates kızartması ve domates ile klasik kebapçı servis şekilli bir tabakta geldi ve benim gözümde sınıfta kaldı. Makarnada makarnaydı işte…(Böyle bir yere gelip de neden sıradan bir makarna yemek ister ki insan ben anlamıyorum zaten.)

Tatlı olarak sadece fırın sütlaç varmış. Tatlı isteyen bünyelere mecburen ondan geldi. Lezzetsizdi.

Şarap olarak, bir dolu şişe Sarafin içtik. Hesap, çok da zorlanmadan tahmin edilebileceği üzere, hafiften kabarık geldi. Kişi başı 120 YTL.

Leave a Reply

Your email address will not be published.