Ben notlarımı aldım, bekledim bir iki gün yazan olur mu diye ama bakıyorum ses yok. Kötü polislik bana düştü. Gerçi kötü polislik bir durum yok aslında. Biz hazırlıksızdık. Nihan ve İrfan bahsetti. Emel de bir hafta önce gidecekmiş ama gidememiş. Kalkanı meşhurmuş. Rumelikavağı’ndaymış. Ben sadece denemek istediklerim listesine not etmiştim ama Emel sıcağı sıcağına gidelim dedi.

Özellikle şık, diğer balıkçılardan çok farklı bir yer değil. Girişte onlarca kalkan asılı. Oturduğumuzda dördümüz de açtık ve garsonun nemli örtü koymak dışında bizimle ilgilenmemesine bozuluyorduk ki birden başladı. Bizim sormadan, sipariş vermeden yemekler gelmeye başladı. Önce patlıcan salatası, söğüş salata, yeşil salata ve beyaz peynir. Dilim dilim değil de parça parça kesilmiş, ısıtılmış güzel ekmek. Diyet kolalar dışarıdan geldiğinden biraz gecikti. Ara sıcakları biz ısmarladık: Kalamar tava, midye tava ve balık kokoreç. Internette okuduklarımdan ısmarlanması gerek diye anladım kokoreci ama çok bir numarası yoktu bence. Kalkanla ilgili pek bir muhabbet geçmedi garsonla aramızda. Sadece bir an önce ızgara koymalarını istedik ki gelene kadar fazla doymuş olmayalım. Ne boy olsun, kaç kilo olsun diye sormadı. “Ben size dört kişilik bir kalkan yaptıracağım” dedi. Doymuş gibiydik geldiğinde. Gerçekten güzeldi. Koca bir tabakta bir bütün kalkan. O noktada kolektif kan şekerimiz artık yükselmişti de. Garsonda istedik ayıklamasını. Usta bir şekilde pay etti. Ama ardından beş vurucu darbe geldi: dört tatlı, bir hesap. Meyve tabağı, kabak tatlısı, iki sufle, çayları içtikten sonra da ev baklavası ve 260 liralık hesap. Adam başı 65 eder. İçki içmediğimizden (sadece Selçuk’a bir tek rakı) biraz çok. Nihayetinde kalkan yediğimiz için biraz normal. Tuvalete iki saattir kimse temizliğe uğramamış olduğundan biraz çok. İstanbul’un zenginlerinin keşfetmiş olması, hiçbir lokantaya şımarma veya gevşeme hakkı vermemeli, genelde vermiyor da.

Bir daha gidecek olursam sadece salata ve kalkan yemeye giderim. Fazla yemiş ve fazla ödemiş olmanın getirdiği nahoş hisse hiç gerek yok. Başka bir zamanda, gayet keyifli yemek yenebilecek bir yer belli ki.