Yakup’ta bir garip his

Yakup 2 ‘de buluşacağız dediler, ben de maksat muhabbet diye gittim. Cuma akşamı diye tıklım tıkıştı. Kendimi aynı Refik’te, Sofyalı’da ya da ne biliyim belki İmroz’da hissettiğim gibi hissettim. Bir zamanlar varolduğuna emin olduğum ama şimdi yerinde yeller esen samimiyet meselesine takılıp kalıyorum buralarda. Bir türlü rahat edemiyorum…

Mezelerden patlıcan salatası, kavun, beyaz peynir, ezme, içi peynirli kiraz biber, lakerda, ahtapot salatası, beyaz peynirli roka salatası ve yoğurtlu semizotu salatası söyledik.

kopyasi-dsc04404.JPGkopyasi-dsc04406.JPG

Patlıcan salatası iyiydi, lakerda Gurme Boncuk’unkinden daha kötü, ahtapot salatası fena değil, ezme bildiğin ezme, yoğurtlu semizotunun yoğurdu süzme değil, roka salatası yağsız-tuzsuz- limonsuz- anlamsız, kiraz biber galiba annemin marketten aldığı hazır paket olanlardan, kavun güzel, peynir bana göre biraz tuzlu

Ara sıcaklardan yaprak ciğer, karides güveç ve paçanga böreği aldık. Ciğer kapışıldı, paçanga yağda değil közde yani daha hafifti, karides güveç masadakilerin ilgisini çekmedi.

Ana yemek yemedik. Bir süre sonra, bize sormadan ve mezeler tam olarak bitmemişken paldır küldür tabakları topladılar ve ortaya bir meyve tabağı kondurdular.

8 kişi 2 büyük Tekirdağ’ı bitiremedik, kişi başı 50 YTL bayıldık. “Yuh” diyenler benimle birlikte el kaldırsın! Lütfen çekinmeyin, ben çekinmiyorum.


5 Replies to “Yakup’ta bir garip his”

 1. Ben de el kaldırıyorum!
  Bundan dört beş sene önce yabancı bir misafirimizi götürüp üç kişi için neredeyse 200 YTL bayılınca yukarıda yazdıklarınız az bile olmuş Ceyda hanım!Madem Yakup 2’ye geldin yesen de yemesen de içsen de içmesen de memnun kalsan da kalmasan da Yakup’a geldin adımız yeter n’apalım döküleceksiniz paraları havası çalınmış gibi hissedince bir daha ayak basmadım,eşime dostuma da bastırmadım.
  Sevgiler.

 2. Bu gibi mekanlarda garsonlara nasıl davranması gerektiğini alaycı bir tavırla yüksek sesle söylemek gerekir.
  Eğer tabağınızı alan bir garson varsa, kesinlikle “Ben daha devam ediyorum” diyin. Birde yaprak ciğer dışında çokta aman aman bir şeyi yok.

 3. Yok Semih Bey yok!Biz onu da denedik,gemiyi azıya alma durumları söz konusu artık oralarda!Evet meze ve yemek olarak hiçbir esprisi yoktur Yakup’un ama eski İstanbul meyhanesi anlamında kaç yer var ki zaten deyip takılıyorduk çok yazık oldu Yakup’a ,ondan daha çok yazık olan bir de Refik vardır ki hastasıydım ki hala burnumun direği sızlar ama yok artık bitti gitti.Aaa hadi meyhaneye gidelim ,olsun ne geçirirlerse ödeyelim,ciddi anlamda göçelim ama gene de gitmeye devam edelim konsepti beni bayağı baydı artık.Git-mi-yor-um ve de git-me-ye-ce-ğim nokta!Hülya.

 4. Hülya Hanım,

  Asmalımescit’te Gurme Boncuk var. Nevizadedeki Boncuk’un eski sahibinin yeri. Orayı bir deneyin bence.

Leave a Reply

Your email address will not be published.